Yoga gurusu 'seks tarikatı' yönetmekle suçlanıyor

Fransız savcılar, "uluslararası seks tarikatını yönetmekle" suçladıkları Romanyalı guru ve 14 kişi hakkında dava açıyor. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Fransa / Paris

Fransız savcılar, "uluslararası seks tarikatını yönetmekle" suçladıkları Romanyalı guru ve 14 kişi hakkında dava açıyor. 

71 yaşındaki Romanyalı yoga gurusu ve diğer 14 kişi, yıllarca aydınlanma arayan takipçilerini cinsel istismara maruz bıraktığı iddia edilen uluslararası bir şebekeyle bağlantılı bir dizi suçtan Paris sulh yargıcı tarafından ön suçlamaya tabi tutuldu.

Paris savcılığı, sorgulanan 15 kişiden altısının Cuma günü tutuklanmasına karar verildiğini, diğer dokuz kişinin ise serbest bırakıldığını ancak adli gözetim altında tutulduğunu açıkladı. 

Gregorian Bivolaru, organize bir grup halinde insan kaçakçılığı, çok sayıda kişinin kaçırılması, alıkonulması veya keyfi olarak alıkonulmasının yanı sıra tecavüz ve psikolojik veya fiziksel baskı yoluyla "bir grubun zayıflığını kötüye kullanma" gibi bir dizi ön suçlama yöneltilen altı kişiden ikisi arasındaydı. 15 kişiden hiçbirinin ismi açıklanmadı ancak bir yargı kaynakları Bivolaru'nun en uzun suçlama listesiyle karşı karşıya olan iki kişi arasında olduğunu belirtiyorlar. 

Diğer şüphelilere ön suçlamaların kısaltılmış bir versiyonu verildi. Ön suçlamaların resmi bir iddianame ve duruşmaya yol açıp açmayacağı şimdi yapılacak bir soruşturmayla belirlenecek.

Bivolaru ve diğer 40 kişinin geçtiğimiz hafta Paris bölgesinde tutuklanması, birçok ülkede altı yıldır süren insan avını sona erdirdi. Tarikat bağlantılı suçlarla mücadele eden polis birimi, yetkililer tarafından tarikat mağduru olarak tanımlanan ve içler acısı koşullarda barındırılan 26 kişiyi serbest bıraktı.

Fransız medyasında ayrıntılı olarak yer alan sözde kurbanların ifadeleri, Bivolaru'yu on yıllara ve kıtalara yayılan bir kariyerde kadınları ruhani yükselme kisvesi altında cinsel ilişkiye zorlayan bir guru olarak tasvir ediyor.

Bivolaru'nun başlangıçta Mutlağa Doğru Ruhsal Bütünleşme Hareketi anlamına gelen MISA olarak bilinen grubu daha sonra Atman yoga federasyonu olarak biliniyordu. Geçen hafta adının açıklanmaması koşuluyla konuşan bir Fransız yargı yetkilisine göre, tantrik yoga öğretileri kisvesi altında rıza dışı cinsel faaliyetlerin örgütün merkezinde yer aldığı iddia ediliyordu.

Yetkiliye göre grubun "aşramları" ruhani aydınlanma kisvesi altında telkin ve cinsel istismar merkezleriydi. Yetkili, bir tanesinin sadece liderin arzularını tatmin etmeye adanmış gibi göründüğünü ve kadınların başka yerlerden buraya taşındığını da söyledi. 

"İtibarsızlaştırma" açıklaması 

MISA Romence internet sitesinde yaptığı açıklamada Bivolaru'nun 1990'lardan beri "itibarsızlaştırma ve karalama" amaçlı medya kampanyalarının hedefi olduğunu belirterek Fransa'da kendisine yöneltilen suçlamaları "saçma suçlamalar" olarak nitelendirdi.

Atman federasyonu da durumu bir "cadı avı" olarak nitelendirerek, üye okullardaki öğrenci ve öğretmenlerin özel hayatlarına ilişkin sorumluluğun kendilerine ait olmadığını bildirdi. Ayrıca bazı üye okulların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde kendilerine yönelik insan hakları ihlallerini ortaya koyan davaları kazandıkları da ifade edildi. 

İnsan kaçakçılığı suçlaması 

İddia edilen cinsel istismarlar Avrupa'ya yayılmıştı. 2017 yılında Finlandiya Ulusal Soruşturma Bürosu, ağırlaştırılmış insan kaçakçılığı iddiasıyla Bivolaru hakkında uluslararası tutuklama emri çıkardı. Bivolaru 2005 yılında İsveç'te siyasi mülteci statüsü elde etmiş, bu da Romanya'daki yasal işlemleri geciktirmişti. Fransa'da, Paris ve çevresinde ve güney Alpes-Maritimes bölgesinde yoga inzivaları düzenlendi. Ancak Bivolaru'nun ne kadar süredir Fransa'da bulunduğu tam olarak bilinmiyor.  

04 Ara 2023 - 01:35 - Gündem