İsrail, Hamas'ın Saldıracağını Biliyormuş

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / new York Yaklaşık kırk sayfalık bu belge, Hamas'ın 7 Ekim'de giriştiği saldırıya çok be...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / new York

Yaklaşık kırk sayfalık bu belge, Hamas'ın 7 Ekim'de giriştiği saldırıya çok benzeyen büyük bir saldırıyı madde madde detaylandırıyordu. 

Bu belge, yetkilileri gafil avlayan ve İsrail'de yaklaşık 1.200 kişinin ölümüne neden olan saldırıdan bir yıldan fazla bir süre önce İsrail askeri istihbaratının eline geçti. 

New York Times'ın haberine göre, İsrail istihbaratı bu senaryoyu gerçekçi bulmamıştı.

İstihbarat çevrelerinde "Eriha Duvarı" kod adıyla dolaşan belge olası bir saldırı için tarih vermiyor, ancak İsrail güvenlik aygıtını kanıksatmak ve ardından kasabalara ve askerî üslere saldırmak için kesin noktalar belirliyordu.

Daha spesifik olarak, belgede roket yağmurundan, güvenlik kameralarını ve otomatik savunma sistemlerini yok eden insansız hava araçlarından ve ardından 7 Ekim saldırısının merkezinde yer alan yamaç paraşütü, araba ve yaya olarak İsrail tarafına geçen savaşçılardan bahsediliyor. 

Ancak The Times'ın ele geçirdiği İsrail ordusuna ait bir belgeye göre, bu planın Hamas liderliği tarafından "tamamen" onaylanıp onaylanmadığını ve nasıl gerçeğe dönüştürülebileceğini "belirlemek mümkün değildi".

Ancak temmuz ayında İsrail istihbarat biriminden bir analist, Hamas'ın bir süre önce yaptığı bir askerî tatbikatın "Eriha Duvarı" belgesinde belirtilen saldırı planına birçok açıdan benzediği uyarısında bulundu. 

Ancak Gazze'den sorumlu askerî birimdeki bir albay, bu senaryoyu "tamamen hayal ürünü" diyerek reddetti.

Gazetenin görüşüne başvurduğu bu analist, "Bu senaryonun hayalî olduğu fikrini kesin olarak reddediyorum [...] bu bir savaş planı, sadece bir köye saldırı değil” dedi.

Aynı kaynak, "Benzer bir deneyimi 50 yıl önce güney cephesinde hayal ürünü gibi görünen bir senaryoyla yaşamıştık. Eğer dikkatli olmazsak tarih tekerrür edebilir" diyerek, neredeyse kehanette bulunarak 1973 Yom Kippur Savaşına atıfta bulunmuştu.

Times'a göre, "Eriha Duvarı" belgesi İsrail askeri hiyerarşisi içinde dolaşıyor olsa da Başbakan Binyamin Netanyahu ve kabinesinin bu belgeye danışıp danışmadığı bilinmiyor.

02 Ara 2023 - 02:05 - 3. Sayfa