Hamas'ın Türkiye'den Bağış Toplamasına ABD Karşı Çıktı

ABD Hazinesinin en üst düzey terör finansmanı yetkilisi, Hamas'ın Türkiye'de para toplaması ve potansiyel olarak yerel yasaları ihlal etmesi konusundaki derin endişelerini Türk hükümet yetkilileriyle görüştüğünü söyledi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

ABD Hazinesinin en üst düzey terör finansmanı yetkilisi, Hamas'ın Türkiye'de para toplaması ve potansiyel olarak yerel yasaları ihlal etmesi konusundaki derin endişelerini Türk hükümet yetkilileriyle görüştüğünü söyledi.

ABD’nin Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson, Türkiye'nin Hamas'ın para toplama planlarında "öne çıktığını" ve grubun İsrail'le savaşı sırasında daha fazla nakit ararken bundan faydalanmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

Reuters’ın haberine göre, Nelson, İstanbul'da Türk hükümet yetkilileri, finans ve iş gruplarıyla yaptığı toplantılar sırasında gazetecilere verdiği demeçte "Hamas'ın gelecekteki olası terör saldırıları için Türkiye'de fon yaratmaya ve mali destek bulmaya devam edebilmesinden son derece endişeliyiz" dedi.

Türkiye, Batılı müttefiklerinin çoğunun ve bazı Körfez ülkelerinin aksine Türkiye terörist bir grup olarak görmüyor ve bazı üyelerine ev sahipliği yapıyor.

Nelson, Türkiye'nin, Hamas'ın geçmişte bağışçılar, yatırım portföyleri, hayır kurumları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan para toplama çabalarıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

Amerikalı yetkili, Türkiye Hamas'ı meşru olarak görse bile grubun hala iç yasaları ihlal edebileceğini belirtti, ancak bunun olup olmadığına ilişkin bilgi vermedi.

Nelson, "ABD yaptırımlarından bağımsız olarak Türkiye'nin bu sorunu kendi iç hukuk yetkileri çerçevesinde ele alması için yeterli fırsat var" dedi.

Nelson, Türk yetkililerin kendisine Hamas'ın ülkede terör örgütü olarak tanımlanmadığını hatırlattıklarını, ancak Türkiye'nin kara para aklama ve şiddet eylemlerinin doğrudan finansmanı dahil olmak üzere iç hukuk ihlallerine müsamaha göstermeyeceğini söylediklerini belirtti.

Washington, Hamas'ın yüz milyonlarca dolar değerinde olduğu tahmin edilen yatırım portföyünün Türkiye, Sudan, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri ve başka yerlerde faaliyet gösteren şirketleri kapsadığını ifade ediyor.

Nelson ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşta kullandığı çipler, yarı iletkenler ve diğer bileşenler de dahil olmak üzere malları transit geçirerek yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olduğundan şüphelenilen Türk kuruluşlarına daha fazla ABD yaptırımı uygulanması ihtimalini de gündeme getirdi.

Nelson, son iki yılda "yüksek öncelikli çift kullanımlı" bileşenlerin Türkiye üzerinden Rusya'ya geçişinde altı kat artış olduğunu ve Türk liman ve havaalanlarında " çok fazla" Rus gemi ve uçağına hizmet verildiğini de sözlerine ekledi.

Ankara ise yaptırımların kendi topraklarında delinemeyeceğini ve transit geçen hiçbir şeyin Rusya'nın savaş çabalarında kullanılmadığını belirtiyor.

Ankara, Washington'a yaptırımlara prensipte karşı olduğunu ve işgali kınarken bile hem Moskova hem de Kiev ile iyi ilişkiler sürdürdüğünü belirterek, iddialarını kanıtlamasını istiyor.

02 Ara 2023 - 01:52 - Gündem