Hulisi Şenel Vefat Etti

Türkiye'de ve Avusturya'da gazetecilik yapan, tam bir Türkiye aşığı olan ve hep Anavatan'ın menfaatlarını düşünen Hulisi Şenel emekli olunca yaşamını sürdürdüğü İzmir Urla'da yaşamını yitirdi. Hulisi Şenel için yarın (2 Aralık 2023 Cumartesi günü) Zeytinalanı'nda cenaze töreni düzenlenecek ve ebedi istiratgâhına yolcu edilecek.

İzmir basınının  duayen isimlerinden  Hulisi Şenel vefat etti.  Gazeteciliğe 1955 yılında amatör olarak Aydın'da başladı.yan Şenel 1955 yılında Tercüman Gazetesi'nde profesyonel kadroya dahil olmuştu. 

İzmir'de Ege Ekspres Gazetesi'ne geçen Şenel, Hayat ve Ses dergilerinin, Ankara’da yayınlanan Adalet gazetesinin ege temsilciliğini yaptı.1970 yılında aldığı davet üzerine Avustralya’ya göç eden Hulisi Şenel, Sydney kentinde Vatan, Yeni Vatan, Yeni Gazete ve Dünya gazetelerini yayınladı. 1979 yılına kadar Hürriyet Gazetesi'nin temsilciliğini yaptı.

TÜRKİYE AŞIĞIYDI

Avusturya'da koşulsuz olarak ülkemizin gönüllü temsilciliğini de yapan, yayınladığı gazete ve dergilerle hep Türkiye'nin menfaatlarını koruyan Gazeteci Hulisi Şenel, Türkiye aleyhinde faaliyetlerde bulunan Ermeni, Asuri-Süryani, Pontus Rum ve PKK gibi  gruplara ve yandaşlarına karşı anavatanını savunmuştu. Şenel'in bu çalışmaları plaket ve belgelerle takdir edilmişti.

2000'li yıllarda İzmir'e dönen Hulisi Şenel Urla'da yaşıyor ve zaman zaman Haber Hürriyeti ve Pencere Gazetelerinde yazıyordu. 84 yaşında yaşamını yitiren Hulisi Şenel'in cenazesi yarın (2 Aralık Cumartesi Günü) öğle namazının ardından Zeytinalanı Camiinden kaldırıldıktan sonra, Kuşçular Helvacılar Mezarlığında toprağa verilecek. Haber Hürriyeti Gazetesi Yazı Ailesi olarak Hulisi Şenel Abimize Rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz. 

HULUSİ ŞENEL KİMDİR

19 Ocak 1939 tarihinde İzmir`de doğan Hulusi ŞENEL, gazeteciliğe amatör olarak 1955 yılında Aydın’da ve Profesyonel olarak 1959 yılında Tercüman gazetesi İzmir Bürosu’nda başladı. 1965 yılında Ege Ekspres gazetesine geçti. Bu arada İstanbul’da yayınlanan Hayat ve Ses dergilerinin, Ankara’da yayınlanan Adalet gazetesinin ege temsilciliğini yaptı. O tarihlerde Vedat Sivri’nin başkan olduğu İzmir Gazeteciler Sendikası’nın bir devre sekreterliğini yaptı.

1970 yılında Avustralya Göçmen heyetinden aldığı teklif üzerine Avustralya’ya göç eden Türklere gazete yayınlamak üzere Avustralya’ya göç etti. Sydney kentinde Vatan, Yeni Vatan, Yeni Gazete ve Dünya gazetelerini yayınladı.Bunlardan Dünya ve Yeni Vatan halen yayındadır. 1979 yılına kadar Hürriyet gazetesininde temsilciliğini yaptı.
Kendi yayınlandığı gazetelerde ve haftada bir gün yayın yapan Türkçe bir televizyon kanalaında haber- yorum proğramı yaptı. Daha sonra katıldığı Turkish News Weekly gazetesinde Türk toplumunu aydınlatıcı, Türkiye ile Avustralya ve Yeni Zelanda arasında dostluğu geliştirecek yazılar yazdı, röportajlar yapıp yayınladı. Avustralya Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşunda yer aldı, tüzüğünü yazdı ve iki devre başkanlığını yaptı. Sydney Türk Dayanışma derneği ile Türk Kuruluşları Konseyi yönetim kurullarında çalıştı ve Türk Evi projesinde yer aldı.
Avustralya’ya ilk giden Türk gazeteci olarak Hulusi Şenel, Avustralya medyasının ilgisini çekti ve Daily Mirror adlı gazete iki sayfalık bir röportaj yazısı yayınladı ve bu arada TRT televizyonunun ARAYIŞ proğramı ile Avustralya devletine ait  SBS radyosunda da Türk toplumunun sorunlarını dile getirdi.
Ayrıca Avustralya’da doğup-büyüyen Türk çocuklarının, gençlerinin dillerini, tarihlerini ve kültürlerini öğrenmeleri konusunda Anavatan Türkiye’ye düşen görevleri dile getiren yazılar yazdı, çeşitli yayın kuruluşlarında ve toplantılarda konuşmalar yaptı.
2005 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin tarafından organize edilen “ Yurtdışı Türk Medyası’nın Sorunları “ adlı sempozyuma konuşmacı olarak davet edilen Hulusi ŞENEL, bu sempozyumda yurt dışındaki Türk medyasının sorunlarını dile getirdi.

Hulusi Şenel  Avustralya’da yaşadığı sürece Türkiye ve Avustralya halkları arasında dostluğu geliştirecek faaliytlerde bulundu.Türkiye aleyhinde faaliyetlerde bulunan Ermeni, Asuri-Süryani, Pontus Rum ve PKK gibi  gruplara ve yandaşlarına karşı anavatanını savundu.Bu ülkede doğup, büyüyen çocukların asimile olmaması için kendi anadilini, kültürünü ve tarihini öğrenmeleri Türkiye'deki yetkilileri uyaran faaliyetlerde bulundu.
Bu faaliyetleri nedeniyle Türk Büyük Elçiliğinden, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanından, Avustralya Atatürk Kültür Merkezi ve Emekliler Derneği ile İzmir Gazeteciler Cemiyetinden Teşekkür ve Başarı plaketleri ve Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Heykeli gibi ödüller aldı.
Hulusi Şenel’in Prof. Dr. Şadan Gökovalı ile birlikte yayınladığı  “ Bir Yudum Hatır “ ve “Gönülden Damlalar “adlı iki şiir kitabı yanısıra Avustralya’da yazdığı yazılardan derlenen yazıların yer aldığı “Avustralya'da Türkler “ adlı bir kitabı var.

01 Ara 2023 - 11:15 İzmir- Medya