'Ukraynalı Hackerlar, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Sistemine Girdi'

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Ukrayna / Kiev Bir istihbarat topluluğunun bildirdiğine göre, Ukraynalı bilgisayar korsanları Rusya Savunma Bakanl...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Ukrayna / Kiev

Bir istihbarat topluluğunun bildirdiğine göre, Ukraynalı bilgisayar korsanları Rusya Savunma Bakanlığı tarafından işletilen kilit bir sisteme sızdıklarını söylüyor.

Kendilerine Cyber Resistance adını veren grup, operasyonun ayrıntılarını Ukrayna'da yayın yapan InformNapalm ile paylaştı. Grup üyelerinin Savunma Bakanlığı'nın Bilgi ve Kitle İletişim Dairesi'ni hackledikleri ve Katyusha adlı bir Rus medya izleme ve analiz sistemine erişim sağladıkları bildirildi.

Grup buradan Rus askeri propagandacıları tarafından kullanılan yazılımları ve dahili belgeleri elde etmeyi başardığını iddia ediyor. 

"Siber gerilla" grubunun Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konashenkov'a ait belgeleri görüntüleyebildiği bildirildi. Savunma Bakanlığı genellikle her gün Konashenkov başkanlığında brifingler düzenliyor ve Rusya'nın Ukrayna'daki "özel askeri operasyonu" olarak adlandırdığı operasyonun gidişatını özetliyor. Konashenkov Rus medyası tarafından savaşın yüzü olarak tanımlanıyor.

Konashenkov 2017'den bu yana Savunma Bakanlığı'nın Bilgi ve Kitle İletişim Dairesi Başkanı olarak görev yapıyor ve Haziran 2022'de başkanlık kararnamesiyle kendisine korgeneral rütbesi verildi.

Bilgisayar korsanları Konashenkov'un Putin'in Şubat 2022'de başlayan Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinin ilk birkaç haftasına ait raporlarını görüntüledi. Raporlardan birinde Rus güçlerinin bir ay içinde 1.500 Ukrayna tankını ve 1.000'den fazla "özel askeri teçhizatı" imha ettiği iddia ediliyordu.

Hack grubu ayrıca departman çalışanlarının hem Batı hem de Rus medyasını günlük olarak izlediğini, onlara "olumlu", "olumsuz" ya da "tarafsız" etiketler verdiğini, raporlar yazdığını ve bunları Konashenkov'un masasına gönderdiğini tespit etti.

Telegram mesajlaşma uygulamasında savaşı eleştirdiği düşünülen güvenilmez askeri blog yazarlarını etkisiz hale getirmek için de çaba sarf edildi. Grup Telegram kanallarının listesine erişim sağlayamadı.

Cyber Resistance, Rus birliklerinin Ukrayna'nın güneyindeki Kherson bölgesindeki kilit bir mevziden çekildiği bilgisinin 14 Kasım tarihli bir mektupta yer aldığını tespit etti. Savunma Bakanlığı'na atfedilen bu bilgi, bir gün önce Rus devlet medya kuruluşları Tass ve RIA Novosti tarafından yayınlanmış, ancak daha sonra bu gelişmeden hızla geri adım atılmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Dinyeper Güçler Grubu'nun "yeniden toparlanması" ile ilgili açıklamaları detaylandırmadan "provokasyon" olarak nitelendirdi.

"Yeniden toplanma" terimi daha önce Kremlin tarafından Putin'in Ukrayna'yı geniş çaplı işgali sırasında güçlerinin savaş alanından geri çekilmesini tanımlamak için kullanılmıştı.

Hackerlar, haber ajanslarının Rus güçlerinin Kherson bölgesinde yeniden toplandığını bildirmesinin ardından Katyusha sisteminin Telegram'da savunma bakanlığını eleştiren paylaşımları topladığını da iddia ediyor. 

30 Kas 2023 - 09:34 - Gündem