2,6 Tonluk Altın Eserler Ukrayna'ya İade Edildi

Hollanda, 2014 şubatında Kırım'dan Amsterdam'a getirilen bir dönem Kırım'daki müzelerde sergilenen ve İskit altınları olarak bilinen arkeolojik eserleri Ukrayna'ya iade etti. Tass ajansı o günlerde Kırım'ın hala Ukrayna'nın kontrolünde bulunduğunu hatırlattı.

Abdurrahman Antakyalı / Ajans Bizim / Hollanda / Amsterdam

Hollanda, bir dönem Kırım'daki müzelerde sergilenen ve İskit altınları olarak bilinen arkeolojik eserleri Ukrayna'ya iade etti. 

Gelişmeyi Ukrayna gümrüğünden yapılan açıklamaları aktaran Tass ajansı duyurdu. Toplam 2 bin 694 kilo ağırlığında tarihi eseri taşıyan kamyonun Kiev'deki Mağaralar Manastırı'na giriş yaptığı bildiriliyor.

İskit altınları 2014 şubatında Kırım'dan Amsterdam'a sergi için getirilmişti. Tass ajansı o günlerde Kırım'ın hala Ukrayna'nın kontrolünde bulunduğunu hatırlattı.

Kırım'ın Rusya'nın kontrolüne geçmesinden sonra eserlerin kime iade edileceği konusunda Hollanda'da tartışma başlamıştı. Hollanda Yüksek Mahkemesi nihayet altınların Ukrayna'ya iadesine hükmetti.

Rus devlet medyası, Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov'un, koleksiyonun Kırım'a ait olduğunu ve orada olması gerektiğini söylediğini aktardı. (TürkRus)

Hukuki süreçte neler oldu?

Allard Pierson Müzesi, 2014 yılında Amsterdam'da açılan "Kırım - Altın ve Karadeniz'in Sırları" adlı sergi nedeniyle, Kırım'daki 4 müzeden 600 parça tarihi eseri ödünç aldı.
Takılar, süs eşyaları ve maskelerden oluşan İskit altınlarının sergilendiği sırada, Kırım, Rusya tarafından ilhak edildi.
Bunun üzerine Ukrayna hükümeti, Kırım'ın kendilerine bağlı olduğu gerekçesiyle altın sanat eserlerini Hollanda'dan geri istedi.
Kırım'daki müzeler ise, buna itiraz ederek, altınların geri verilmesini talep etti.
Mahkeme, Hollanda yasalarına göre Kırım'da egemen bir devlet bulunmaması nedeniyle, müzelerden gelen eserlerin geri verilemeyeceğine hükmetti.
Kırım müzeleri, Ukrayna bir devlet olarak var olmadan önce bile İskit altınlarının Kırım'da bulunup, korunduğunu vurgulayarak, karara itiraz etti.
Temyiz Mahkemesi'nin kararını 9 ay içinde açıklaması bekleniyordu. Ancak Ukrayna, yargıçlardan birinin, daha önce Hollanda'da görülen, Kırım'da Rusya tarafından kamulaştırılan petrol şirketi Yukos davasında avukatlık yaptığını gerekçe göstererek, reddi hakim talebinde bulundu.
Mahkeme heyetinin değişmesi ve yeni gelen ekibin dosyayı baştan ele alması nedeniyle, temyiz süreci uzadı.
Amsterdam Temyiz Mahkemesi, Kırım'ın ilhak edilmeden önce Ukrayna'nın bir parçası olduğu gerekçesiyle, İskit altınlarının Kiev yönetimine verilmesini kararlaştırdı. Kynak:bbc. com

28 Kas 2023 - 14:00 - Kültür Sanat