Zeytinyağı'nda Katkı Uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, piyasadaki taklit ve katkılı zeytinyağındaki artışa dikkat çekerek denetimlerin artırılmasını istedi. 

TZOB Başkanı Bayraktar'dan zeytinyağı uyarısı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, piyasadaki taklit ve katkılı zeytinyağındaki artışa dikkat çekerek denetimlerin artırılmasını istedi. 

Bayraktar, yaptığı açıklamada artan fiyatların piyasadaki taklit ve tağşişli (katkılı) ürünlerin sayısını artırdığını belirterek, şunları kaydetti:

"İçerdiği fonksiyonel nitelikteki bileşenler nedeniyle yağlar arasında ön planda olan zeytinyağı dengeli ve sağlıklı beslenmek için mutfaklarımızda her zaman kullanılıyor. Zeytinyağı en fazla taklit ve tağşiş uygulanan gıdalardan biridir. 

Tağşiş sorunu sadece ülkemizde değil, zeytinyağı üretilen ve ticareti yapılan ülkelerin tamamında yaşanan bir sorundur.

Zeytinyağının perakende fiyatını düşük tutarak daha fazla kar sağlamak için taklit ve tağşişe başvuruluyor. Tüketicilerimizin bu hile ve sahtekârlığı tespit etmesi mümkün değildir. Bu gibi taklit ve tağşiş ürünler kesin olarak laboratuvar testleriyle anlaşılıyor.

Üreticilerimizin bin bir emekle ürettiği ürünü korumak, her türlü hile ve sahtekârlığa karşı çıkmak gerekiyor. Üreticilerimizin ürünü sofralarımıza içeriğinde ne olduğu belli olmayan yağ olarak girmemelidir."

Daha fazla denetim yapılmalı 

Bayraktar, tüketici sağlığı açısından önemli yeri olan zeytinyağında sahteciliğin önlenmesi için 81 ilde sık sık denetimler yapılması gerektiğini belirtti. 

Bayraktar, "Denetimler sonucu sahtekarlık yapan firmalar ifşa edilmeli ve gerekirse kapatılmalıdır. Bizler bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Tüketicilerimiz de zeytinyağı alırken bilinçli olmalı, güvendikleri yerlerden veya firmalardan yağlarını almalıdır" dedi.

Avrupa'da zeytinyağı üretimi yüzde 33,7 düştü

Şemsi Bayraktar, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"Avrupa’da geçen yıl son 500 yılın en büyük kuraklığı yaşandı ve zeytinyağı üretimi yüzde 33,7 oranında düştü. 

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi İspanya’da üretim 2022 yılında yaklaşık yüzde 48, İtalya’da ise yüzde 29 azaldı. Bu yıl da önemli zeytin üreticisi ülkelerde geçen yılın olumsuzlukları, kuraklık, hastalık gibi nedenlerle rekolte kaybının görüleceği bekleniyor.

İspanya ve İtalya’da iki yıl arka arkaya rekoltenin düşmesiyle Avrupa’da zeytinyağı fiyatları yükseldi. Artan fiyatlar nedeniyle İspanya’da zeytinyağı hırsızlığının önüne geçmek amacıyla market raflarına kilit takıldığı haberleri görülüyor.

Avrupa’daki zeytinyağı üretimindeki gerilemelere karşın ülkemizde geçen yıl rekor üretim gerçekleşti. 2022 yılında toplam 421 bin ton zeytinyağı üretimi ile dünya ikincisi, 735 bin ton sofralık zeytin üretimi ile dünya liderliğine ulaştık. Son 3 yılda ülkemizde zeytin üretimi yüzde 95 oranında arttı."

Bayraktar, zeytin üreticilerin devam etmesi için yeterli gelir elde etmesi gerektiğini belirtere, "Girdi fiyatları, lojistik, işçilik vb. maliyetler hızla artıyor. Bu maliyetlerle üretilen ürünlerin tüketiciye ucuza ulaşması mümkün değildir.  İşte bu noktada halkımızın sofrasına hakiki zeytinyağını düşük fiyatla sunabilmek için, üretim maliyetlerinin düşürülmesi de büyük önem taşıyor”dedi.  

28 Kas 2023 - 11:35 - Ekonomi