Japonya'nın En Yüksek Kulesi Açıldı

Japonya'nın şimdilik en yüksek kulesi olan yapı, 330 metre yüksekliğinde. Azabudai Hills, ofisler, konutlar, perakende satış tesisleri, kültürel tesisler, eğitim kurumları ve tıbbi tesisler dahil olmak üzere çeşitli kentsel işlevleri kapsıyor.

Çok kullanımlı ve dünya standartlarında yeni bir alışveriş ve yaşam merkezi olan Azabudai Hills dün Tokyo’da resmen açıldı. 

Japonya'nın şimdilik en yüksek kulesi olan yapı, 330 metre yüksekliğinde.

Yılda 30 milyondan fazla ziyaretçi çekmeyi uman Japon emlâk grubu Mori Building tarafından yapılan basın açıklamasına göre, bu "şehir içinde şehir” tam kapasiteye ulaştığında 20 bin ofis çalışanını ve 3 bin 500 sakini barındıracak.

Açıklamada, "Modern Kent Köyü" konseptini benimseyen Azabudai Hills'in dünya standartlarında bir iş merkezi, çekici perakende ve konut tesisleri ve insanları bir araya getiren gür yeşilliklerle dolu devasa bir açık alan ile doğa açısından zengin bir yaşam alanı olduğu kaydedildi.

Azabudai Hills, ofisler, konutlar, perakende satış tesisleri, kültürel tesisler, eğitim kurumları ve tıbbi tesisler dahil olmak üzere çeşitli kentsel işlevleri kapsıyor.

Deprem riski

Ancak Japonya, Asya ve Orta Doğu'nun diğer yerlerindeki gökdelenlerin ulaştığı yüksekliklerden çok uzakta. 

Bunun nedenlerinden biri Japon takımadalarındaki çok yüksek olan deprem riski! Bu da ülkedeki yüksek binaların son derece katı standartlara uyması ve örneğin daha fazla stabilite için geniş bir tabana sahip olması gerektiği anlamına geliyor. Bu nedenle, Japon gökdelenleri genellikle devasa bir görünüme sahiptir.

Azabudai Hills, ülkenin en yüksek binası unvanını uzun süre muhafaza edemeyecek. Tokyo'daki 390 metre yüksekliğindeki Torch Tower'ın 2027-2028 yıllarında tamamlanması bekleniyor. Japonya'nın başkenti aynı zamanda dünyanın en yüksek yapılarından biri olan ve 2012 yılında açılışı yapılan ve 634 metrelik insansız bir kule olan Tokyo SkyTree'ye de ev sahipliği yapıyor.

Şık bölgeye yeni bir boyut kazandıran proje, "Modern Kent Köyü - Yeşil ve Sağlıklı Yaşam" konsepti etrafında tasarlandı.

1.400 konut

Binada 1.400 konut, 150 ticari kuruluş ve lüks otel Janu Tokyo ile yaklaşık 70 Japon girişim sermayesini bir araya getiren Tokyo Girişim Sermayesi Merkezi yer alıyor. 

Mori Building'in basın bülteninde, kulenin Japonya'nın ilk ve en büyük risk sermayesi merkezi olduğu, 70'in üzerinde şirketi bir araya getirdiği ve yeni girişimlerin geliştirilmesi için teşvikler sağladığı belirtiliyor. 

Tokyoluların günlük yaşamın tüm yönlerinden tek bir yerde yararlanabilecekleri yeni bir kentsel alan konsepti ortaya çıktı. Mori Building, bu fikri "Şehir içinde şehir" olarak adlandırdı.

Bu geniş proje, 8,1 hektarlık bir alanı kapsıyor. Yapı üç yüksek bina içeriyor ve yaklaşık 24 bin metrekare yeşil alanı var. Geri kalanı ise yaklaşık 6 bin metrekarelik merkezî bir plaza ile vurgulanıyor.

Eyfel kulesi kadar

Eyfel Kulesi kadar yüksek olan kule 64 kattan oluşuyor.

Azabudai Hills kompleksinin tamamının alışveriş ve yemek tutkunları için gözde bir yer haline gelmesi bekleniyor. Ocak 2024'ten başlayarak ziyaretçiler yaklaşık dört bin metrekarelik bir alana yayılan yeraltı gıda pazarının da keyfini çıkarabilecek.

35 yıldır hazırlanan proje ilk olarak 1989 yılında tasarlanmaya başladı.

Azabudai Hills'teki çok sayıda mağaza ve perakende satış mağazası dün kapılarını açtı. Diğer mağazalar ise gelecek aylarda aşamalı olarak açılacak.

26 Kas 2023 - 00:21 - Ekonomi