İsrail-Hamas arasında Ateşkes ve Büyük Takas

Filistinli tutuklular ve Gazze Şeridinde dört günlük ateşkes karşılığında, yaklaşık elli rehine serbest kalacak. İsrail’de buna karşılık 150 Filistinliyi salıverecek.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İsrail / Tel Aviv

İsrail ile Hamas arasında varıldığı açıklanan ateşkes sağlanması ve bazı rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin anlaşma, kaçırılan kadın ve çocuklardan oluşan en az 50 kişinin dört gün boyunca serbest bırakılacağı ve bu süre zarfında çatışmaların duracağı bir anlaşmanın ilk aşaması olarak imzalandı.

Gazze Şeridinde iktidarda olan Hamas, 7 Ekim'de İsrail'e karşı başlattığı kanlı saldırı sırasında yaklaşık 240 kişi kaçırılmıştı.

Filistinli tutuklular ve Gazze Şeridinde dört günlük ateşkes karşılığında, yaklaşık elli rehine serbest kalacak. İsrail’de buna karşılık 150 Filistinliyi salıverecek.

Üst düzey bir Hamas yetkilisi, "30 mahkum karşılığında 10 rehinenin takasının yarın gibi erken bir tarihte gerçekleşmesini" beklediğini söyledi. İsrail hükümeti, 50 rehinenin serbest bırakılmasının ardından "on rehinenin daha serbest bırakılmasının çatışmalara bir gün daha ara verilmesini sağlayacağını" duyurdu.

Katar Dışişleri Bakanlığı, "Bu duraklamanın ne zaman başlayacağının 24 saate kadar duyurulacağını ve uzatma olasılığıyla birlikte dört gün süreceğini” bildirdi ve Mısır ve ABD ile ortak arabuluculuğunun "başarısını" memnuniyetle karşıladı.

İki taraf bu ateşkes hakkında ne diyor?

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, dün akşam yaptığı açıklamada, bu ateşkes anlaşmasının Gazze Şeridindeki savaşın sona erdiği anlamına gelmediği uyarısında bulunarak, Hamas'ı "yenmek" ve "diğer rehineleri eve getirmek için gerekli koşulları yaratmak" amacıyla ateşkesin ardından operasyonların "tam güçle" devam etmesini istediğini söyledi.

Hükümet, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, "İsrail hükümeti, İsrail ordusu ve güvenlik güçleri kaçırılan herkesi geri getirmek, Hamas'ı ortadan kaldırmak ve Gazze'den İsrail Devletine yönelik herhangi bir tehdidin kalmamasını sağlamak için savaşa devam edecektir" dedi. 

Hamas ise "Ellerimizin tetikte kalmaya devam edeceğini ve muzaffer taburlarımızın teyakkuzda kalacağını teyit ediyoruz" uyarısında bulundu.

Fransa

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Paris'in, İsrail tarafından kabul edilen "insanî duraklama" karşılığında Hamas tarafından yakında serbest bırakılacaklar arasında Fransız rehinelerin de olmasını umduğunu söyledi. 

Catherine Colonna, Radio France Inter'e verdiği demeçte, "Fransız rehinelerin de olacağını umuyoruz ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

Colonna, “her iki tarafın da pazarlığın kendi payına düşen kısmını yerine getirmesi gerektiği" için temkinli davrandığını vurguladı. 

Bakan ayrıca Hamas İsrail arasında anlaşma sağlanmasında arabuluculuk yapan "özellikle Katar'ın çalışmalarını" övdü. 

23 Kas 2023 - 03:11 - Gündem