Yağış ve Fırtına Faciaya Neden Oldu

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bir geminin limandan çıktıktan sonra mendireğe çarparak battığını gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamadığını belirtti.

Olumsuz hava koşulları birçok kentte yaşamı alabora etti.  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yaşanan olumsuzlukları nedeniyle pekçok ihbar alındığını belirtti. Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı'nda basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Rusya'dan İzmir Aliağa Limanı'na yük taşıyan Türk bayraklı gemi, Karadeniz'de etkili olan fırtına nedeniyle Ereğli Limanı'na sığındı. Burada barınamayınca tekrar hareket eden gemiyle irtibat, iç limandan çıktıktan kısa süre sonra kesildi. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazır beklemektedir. Olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle hemen arama kurtarma faaliyetlerine başlanacaktır" dedi.

Aşırı yağışlar sonucu Diyarbakır ve Batman'da 2 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Bakan Yerlikaya, başsağlığı diledi. 19 Kasım'daki  Meteoroloji uyarısı nedeniyle Valilikler koordinasyonunda hazır bekletilen belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının yardıma koştuğunu söyleyen Yerlikaya, 16 ilde toplamda 1611 ihbar geldiğini, bu ihbarlar arasında çatı uçması, ağaç devrilmesi, su baskını ve diğer olayların rapor edildiğini bildirdi.

20 Kas 2023 - 07:28 - 3. Sayfa