Almanya-Türkiye: Beş konuda Mutabakat Sağlandı

Erdoğan-Scholz görüşmesinde, ikili ilişkileri ve dış politikayı ilgilendiren beş konuda ortak yaklaşım ve hedef belirlendiğini belirtiyor.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Almanya / berlin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Berlin’e yaptığı günübirlik ziyaret, Türkiye ile Almanya arasında Gazze konusundaki görüş ayrılıklarını gideremedi.

Ancak Alman yetkililere göre, görüşmede, düzensiz göçle mücadele, enerji, iklim değişikliğiyle mücadele gibi başlıklarda işbirliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Alman basınında çıkan haberlere göre, Alman kaynaklar, Erdoğan ile dış politika konularını doğrudan görüşme fırsatı veren ziyaretin yararlı olduğuna işaret ederken, görüşmede Türkiye ile Yunanistan arasında normalleşme süreci ve İsveç’in NATO üyeliğinin de masaya yatırıldığını ifade ettiler.

BBC’nin aktardığına göre, hükümet kaynakları, Erdoğan- Scholz görüşmesinde, ikili ilişkileri ve dış politikayı ilgilendiren beş konuda ortak yaklaşım ve hedef belirlendiğini belirtiyor:

1. Enerji işbirliği

Alman yetkililer, coğrafi konumu itibariyle Türkiye’nin bölge için bir “enerji merkezi” haline gelebileceğini söylerken, bu konuda iki taraf arasında görüşmelerin devam edeceğini kaydettiler.

Görüşmede, iklim hedeflerine ulaşmak için iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesi de ele alındı.

Almanya, Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve iklim hedeflerine ulaşabilmesi için Uluslararası İklim İnisiyatifi’nin fonlarının kullanılmasına destek sağlamayı teklif etti.

2. Düzensiz göçle mücadele

Türkiye’den Almanya’ya gidip iltica başvurusunda bulunan, ancak bu başvuruları kabul görmeyenlerin geri gönderilmesi konusunda etkin bir mekanizma oluşturulması hedefleniyor.

Bu hedef doğrultusunda, her iki ülke açısından kabul edilebilir bir anlaşmaya varılması için iki ülke İçişleri makamları arasında kurulan yeni çalışma grubunun çalışmalarının hızlandırılması kararlaştırıldı.

3. Deprem bölgesine yardımlar

Alman hükümeti, Türkiye’de 6 Şubat depreminin yol açtığı büyük yıkım sonrasında bölgenin yeniden imarına desteğini sürdürecek. Almanya, özellikle eğitim altyapısının yeniden inşasını destekleyerek katkıda bulunacak.

5. İmamlara Almanya’da eğitim

Almanya iç siyasetinde en tartışmalı konulardan biri olan Türkiye’den Almanya’ya imam gönderilmesine son verilmesi konusunda, Erdoğan ve Scholz arasında ortak anlayış sağlandı.

Almanya’daki Türk toplumunun camilerinde görev yapacak imamların burada eğitim almış olanlardan seçilmesi, Almanya'daki imam eğitiminin yaygınlaştırılması ve Türkiye'den Almanya’ya imam gönderilmesine kademeli olarak son verilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

5. Ermenistan-Azerbaycan barışı

Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerindeki son gelişmeleri ve Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın açılması ihtimalini görüşen liderler, Ermenistan ve Azerbaycan arasında bu yıl içinde bir barış anlaşması imzalanabilmesi için çaba gösterilmesi konusunda görüş birliği içerisinde.

Alman hükümet kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Scholz ve Erdoğan Rusya’nın Ukrayna’ya savaşını acilen sona erdirmesi gerektiği konusunda mutabık.

Ayrıca görüşmede, Türkiye ile Yunanistan arasında son aylarda hızlanan görüşme trafiği ve ilişkileri normalleştirme çabaları da ele alındı. Scholz, Ankara ile Atina arasında yakalanan bu yeni pozitif ivmeyi desteklediklerine işaret etti.

Erdoğan-Scholz görüşmesinde İsveç’in NATO üyeliği konusu da ayrıntılı olarak ele alındı.

Scholz, İsveç’in NATO’ya üyeliğinin, tüm ittifak için bir kazanım olacağına dikkat çekti ve Türkiye’deki onay sürecinin hızla tamamlanması yönündeki beklentilerini iletti.

Alman yetkililer, Scholz’un görüşmede Almanya’nın İsrail-Hamas ihtilafındaki pozisyonunu net bir şekilde anlattığını, Gazze’deki insanî durumun ve rehinelerin serbest bırakılması için çabaların da ele alındığını kaydettiler.

18 Kas 2023 - 19:34 - Siyaset