İşte Yeni Madeni 5 TL

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yeni madeni 5 TL piyasaya sürülünce, banknot 5 liranın birlikte kullanılacağını açıkladı.

Yeni 5 liralık madeni Türk Lirası piyasaya sürüldü. Şimdi merak edilen konu ise eski kağıt 5 TL'liklerin ne olacağı oldu.

Bu konuda açıklamayı en yetkili kişi olan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yaptı. Maliye Bakanı Şimşek'in isteği üzerine göreve getirilen Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) atandı ve TCMB'nin ilk kadın başkanı oldu. Başkan Erkan hem madeni hem de banknot 5 liranın birlikte kullanılacağını açıkladı. Bir soru üzerine de açıklama yapan Erkan, kağıt 500 lira basımının ise gündemlerinde olmadığını  vurguladı.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul'da doğan bir makine mühendisi babanın ve matematik öğretmeni bir annenin çocuğudur. Boğaziçi Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra ABD'de Princeton Üniversitesi'nde yöneylem araştırma ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Kariyerine Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, 9 yıl boyunca büyük ABD bankaları ve sigorta hizmetlerine danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank'ın icra kurulu başkanı ve diğer üst düzey pozisyonlarda görev alan Erkan, aynı zamanda Tiffany & Co'nun yönetim kurulunu yaptı. 2022'de Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı. Amerika'nın en büyük 100 bankasında başkan veya CEO unvanına sahip olan 40 yaşında tek kadın olarak öne çıkan Erkan, birçok prestijli listede ve ödülde yer aldı.

2018'de San Francisco Business Times'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi" ve Crain New York Business'ın aynı kategorideki listedeki ismi geçen Erkan, 2019'da Crain's'in "Bankacılık ve Finans Sektöründe Önemli Kadınlar Listesi" ile American Banker'ın "İzlenmesi Gereken Kadınlar Listesi"ne girdi. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon çözümleri uzmanı olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde görev aldı.

Hafize Gaye Erkan, 2023'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na atandı ve bu atama ile TCMB'nin ilk kadın başkanı oldu.

18 Kas 2023 - 17:16 - Ekonomi