"Kıyı ve Deniz Mühendisliğini Neler Bekliyor" İzmir'de Masaya Yatırıldı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen 10. Kıyı Mühendisliği Sempozyumu, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde başladı. Kıyı mühendisliğinin geleceğine dair bir perspektif sunmayı amaçlayan organizasyonda, İZSU standı da Yaşayan Körfez maketiyle yerini aldı.

 "Kıyı ve Deniz Mühendisliğini Neler Bekliyor" İzmir'de Masaya Yatırıldı
 "Kıyı ve Deniz Mühendisliğini Neler Bekliyor" İzmir'de Masaya Yatırıldı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen ve İZSU Genel Müdürlüğü’nün de katılım sağladığı 10. Kıyı Mühendisliği Sempozyumu, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde başladı. Prof. Dr. Adnan Akyarlı anısına düzenlenen ve üç gün sürecek sempozyum, “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılına Girerken Kıyı ve Deniz Mühendisliğini Neler Bekliyor?”  sorusunu gündemine alıyor.

Alanında uzman birçok akademisyeni bir araya getiren etkinliğin bugün gerçekleşen oturumlarında tsunami, iklim değişikliği, oyulma ve dalga ve rüzgar iklimi gibi kıyı mühendisliğinin geleceğine doğrudan etki edecek başlıklar ele alındı.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün Yaşayan Körfez seferberliği kapsamında hayata geçirdiği yatırımları katılımcılarla paylaşmak amacıyla, İZSU standı da organizasyonda yerini aldı. İZSU’ya ait üç boyutlu Yaşayan Körfez maketinin de sergilendiği alanda 11 milyar liralık dev bütçeli yatırımlar da tanıtıldı.

Sempozyumun Cuma programı İzmir Körfezi özel oturumuyla başlayacak, devam eden oturumlarda ise katı madde taşınımı, fiziksel modelleme, yenilenebilir enerji, limanlar ve kıyı yapıları performans analizi, sayısal modelleme ve kıyı yapıları özelinde fiziksel modelleme konuları işlenecek. Organizasyon, cumartesi günü, ‘Efes Antik Kenti’ni Yeniden Denizle Buluşturacak Antik Kanal Projesi’ temasıyla antik kente yapılacak teknik geziyle son bulacak.

17 Kas 2023 - 06:18 İzmir- Çevre