İklim Anlaşması'nın Hedefleri Tutmadı

Dünya Ekonomik Forumu uzmanları 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması'nın hedeflerine ulaşamadığı görüşünde. Nezavisimaya Gazeta Avrupa'nın büyük bölümünde ve Rusya'da hava sıcaklığının 2 derecenin üzerinde arttığını, Kuzey Kutup Dairesi'nin üstünde ise artışın 4 dereceyi bulduğunu yazıyor.

Abdurrahman Antakyalı / Ajans Bizim / Rusya

Dünya Ekonomik Forumu uzmanları 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması'nın hedeflerine ulaşamadığı görüşünde. 

Nezavisimaya Gazeta Avrupa'nın büyük bölümünde ve Rusya'da hava sıcaklığının 2 derecenin üzerinde arttığını, Kuzey Kutup Dairesi'nin üstünde ise artışın 4 dereceyi bulduğunu yazıyor.

Paris İklim Anlaşması sıcaklıktaki artışın 1,5 dereceyle sınırlanması hedefini koymuştu. Rusya Devlet Başkanı'nın iklim temsilcisi Ruslan Edelgeriyev de dünyanın konan hedeflere ulaşmakta başarısız olduğunu kabul ediyor.

Rusya'dan bazı bilim insanları ise Paris İklim Anlaşması'nın gözden geçirilmesi gerektiği fikrinde. Bilimler Akademisi'nden Sergey Filippov karbon tarafsızlığı olarak adlandırılan politikanın ekonomik büyümeyi durduracak nitelikte ve olağanüstü masraflı bir süreç olduğunu, bunun yerine değişen iklime ayak uydurmaya odaklanılması gerektiği görüşünü dile getiriyor.

Bir başka Bilimler Akademisi üyesi Oleg Popel ise Rusya'nın tam enerji dönüşümünü gerçekleştirmek için 2060'a kadar 400 trilyon ruble (4,4 trilyon dolar) harcaması gerektiğine dikkat çekiyor. (TürkRus)

16 Kas 2023 - 00:47 - Çevre