Tekne Alabora Oldu: 17 Kişi Öldü, 73 Kişi Kayıp

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Nijerya / Abuja Nijerya'nın kuzeyinde bir teknenin alabora olması sonucu 73 kişi kayboldu.  Ulusal acil durum serv...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Nijerya / Abuja

Nijerya'nın kuzeyinde bir teknenin alabora olması sonucu 73 kişi kayboldu. 

Ulusal acil durum servisleri, teknenin Cumartesi günü geç saatlerde Taraba eyaletinin Ardo-Kola bölgesindeki bir balık pazarından dönen tüccarları taşıdığını ve Nijerya'nın en büyük nehirlerinden biri olan Benue Nehri'nde alabora olduğunu söyledi.

Nijerya Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Başkanı Ladan Ayuba, yaptığı açıklamada, gemide 100'den fazla yolcu bulunduğunu ve 14'ünün kurtarıldığını, 17 cesede ulaşıldığını ve 73 kişinin ise kayıp olduğunu söyledi.

Taraba Valisi Agbu Kefas kazayı "muazzam bir trajedi" olarak nitelendirdi ve tekne yolcuları için can yeleği kullanılması talimatını verdi. Vali, yaptığı açıklamada, "Bölgenin en uzun sularından biri olan su kütlemiz ölüm değil, gerçek bir zenginlik kaynağı olmalıdır" dedi.

Tekne felaketleri Batı Afrika ülkesindeki uzak topluluklarda yaygındır. Bu, sadece dört ay içinde 100'den fazla yolcunun karıştığı üçüncü kaza. Çoğu aşırı yüklemeye bağlanıyor. Bu bölgelerde genellikle iyi ve erişilebilir yollar bulunmuyor.

Taraba polis sözcüsü Usman Abdullahi, yetkililerin bu kazanın nedenini araştırdığını söyledi. Bölge halkı ve balıkçılar kurtarma ekiplerine yardım ediyor.

Abdullahi, nehrin en yüksek seviyede akması nedeniyle operasyonun günlerce sürebileceğinden korktuğunu söyledi. Abdullahi, "Cesetleri buraya yakın bir yerde bulmayı bile beklemiyoruz" dedi. 

30 Eki 2023 - 23:44 - 3. Sayfa