Instagram ve Facebook'u Ücretli Kullanma Seçeneği Geliyor

Meta, kişisel veriler ve hedefli reklamcılıkla ilgili Avrupa mevzuatına uyum sağlamak amacıyla Kasım ayından itibaren Avrupalılara Instagram ve Facebook'u reklamsız kullanmaları için ücretli abonelikler sunacağını duyurdu.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Menlo Park

Meta, kişisel veriler ve hedefli reklamcılıkla ilgili Avrupa mevzuatına uyum sağlamak amacıyla Kasım ayından itibaren Avrupalılara Instagram ve Facebook'u reklamsız kullanmaları için ücretli abonelikler sunacağını duyurdu.

Şirketten bugün yapılan açıklamada, Avrupa Birliği, İsviçre ve Avrupa Ekonomik Alanı'nın geri kalanındaki (İzlanda, Norveç, Lihtenştayn) kullanıcıların, kişiselleştirilmiş reklamlarla "iki sosyal ağı ücretsiz olarak kullanmaya devam etme" ya da "artık reklâm görmemek için abone olma" seçeneğine sahip olacağı belirtildi.

Amerikan teknoloji devi, tüm Instagram ve Facebook hesapları için her abonenin bilgisayar üzerinden ödeme yapmaları halinde ayda 9,99 avro, akıllı telefonlardaki mobil uygulamaları kullanmaları halinde ise 12,99 avro ödemeleri gerekeceğini duyurdu.

Uygulamanın "Kasım ayında" başlayacağı belirtilen açıklamada daha fazla ayrıntı verilmedi. 1 Mart'tan itibaren aboneliğe eklenen her ek hesap, aylık faturayı 6 ila 8 avro artıracak.

Avrupa düzenlemesi

Reklâm hedefleme amacıyla kişisel verilerinin toplamasına rıza göstermeyen kullanıcılar, ödeme karşılığında platformlara erişimlerini koruyacak. Meta, abonelere "verilerinin reklâm için kullanılmayacağı" garantisi verecek.

İnternet devleri Meta ve Google, imparatorluklarını milyarlarca kullanıcıdan topladıkları kişisel verilere dayanan ince hedefli reklamlardan elde ettikleri gelir üzerine kurdular.

Ancak Avrupa Birliği, önce 2016 tarihli Avrupa Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ve ardından bu yaz yürürlüğe giren Dijital Piyasalar Yönetmeliği (DMA) ile internet kullanıcılarının rızaları olmadan izlenmesine karşı yıllardır mücadele ediyor. Etkilenen dijital platformların uyum için 6 Mart 2024 tarihine kadar süresi var.

Meta, mayıs ayında, Facebook ağıyla GDPR'yi ihlal ettiği için AB adına hareket eden İrlandalı düzenleyici tarafından 1,2 milyar avroluk rekor bir para cezasına çarptırıldı ki bu, Meta'ya AB'de altı ay içinde verilen dördüncü ceza oldu.

Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU),temmuz ayında, Meta'ya bir darbe daha vurarak sosyal ağ kullanıcılarının "verilerin belirli bir şekilde işlenmesine rıza göstermeyi bireysel olarak (...) reddetmekte özgür" olmaları gerektiğine işaret etti.

Norveç mahkemeleri, eylül ayında, Meta'nın Facebook ve Instagram platformlarındaki davranışsal reklâm yasağını askıya alma talebini reddetti ve bu durum İskandinav ülkesinde Meta'ya günlük para cezası verilmesine neden oldu.

Reklâmla finanse edilen bir internet

Meta, "İnsanların ekonomik durumlarından bağımsız olarak kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlere erişimini sağlayan (...) ve küçük işletmelerin potansiyel müşterilere ulaşmasına olanak tanıyan, reklamlârla finanse edilen bir internete inandığını” belirtiyor.

Meta, "Ancak, gelişen Avrupa düzenlemelerinin ruhuna ve amacına saygı duyduğunu (...) İnsanların reklâmsız bir abonelik satın alabilmeleri, kullanıcılara seçenek sunarken Avrupalı düzenleyicilerin gereksinimlerini de dengelediğini” ifade ediyor.

Abonelik paketleri yalnızca 18 yaşın üzerindeki kullanıcılar için geçerli olacak. 

Meta, bu yaşın altındaki gençler için "gelişen düzenleyici ortam ışığında yararlı ve sorumlu bir reklâm deneyimi sağlamanın yollarını araştırmaya devam ettiğini” duyurdu.

30 Eki 2023 - 21:54 - Gündem