3 Olay, 70 Ölü

1-Kazakistan'daki bir madende çıkan yangında 16 kişi öldü, 31 işçiden de haber alınamıyor. 2-Kahire ile Akdeniz kenti İskenderiye'yi birbirine bağlayan otoyolda bugün bir yolcu otobüsü ve başka araçların karıştığı kazada en az 35 kişi öldü, 63 kişinin de yaralandığı belirtildi. 3-ABD'nin Maine'deki bir silahlı saldırıda 18 kişiyi öldürmekten aranan silahlı saldırgan, üç günlük bir insan avının ardından ölü bulundu. 

Kazakistan'da Madende Yangın: 16 Ölü

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Kazakistan / Almatı


Kazakistan'daki bir madende çıkan yangında 16 kişi öldü, 31 işçiden de haber alınamıyor. 

Lüksemburg merkezli çelik üreticisinin madeni işleten yerel birimi ArcelorMittal Temirtau, yaptığı açıklamada Kazakistan'da bir madende çıkan yangında en az 16 kişinin öldüğünü bildirdi. Açıklamada 18 kişinin yaralandığı belirtildi. 

Şirket, Kostenko madenindeki 252 kişiden 205'inin tahliye edildiğini ve 31'inin yerel saatle sabah 10'a kadar bulunamadığını söyledi.

Kurbanların ailelerine başsağlığı dileyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Cömart Tokayev, kabinesine ArcelorMittal Temirtau ile yatırım işbirliğini durdurma talimatı verdi.

Kazak hükümeti, ülkenin en büyük çelik fabrikasını işleten şirketi kamulaştırmak için bir anlaşmayı sonuçlandırdığını açıkladı.

***

Mısır'da zincirleme trafik kazasında 35 kişi öldü

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Mısır / Kahire

Mısır Sağlık Bakanlığı, Kahire ile Akdeniz kenti İskenderiye'yi birbirine bağlayan otoyolda bugün meydana gelen zincirleme kazada en az 35 kişinin öldüğünü duyurdu.

Bir yolcu otobüsü ve başka araçların karıştığı kazada en az 63 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, bazı araçlarda yangın çıktığı, birçok aracın yandığı ve bazılarının da ağır hasar gördüğü kaydedildi

Bir yolcu otobüsü ile bir otomobil arasında meydana gelen çarpışma, yüksek hızın da etkisiyle en az 30 aracın ve toplu taşıma otobüslerinin karıştığı büyük bir zincirleme kazaya dönüştü.

Görgü tanıkları, bazı araçların alev aldığını ve yangının hâlâ devam ettiğini dehşet verici sahnelerle anlattı. Trajik olay, çöl otoyolu üzerindeki Al Şuja köyünün girişi yakınlarında meydana geldi. Hem yaralılar hem de ölenler Beheira vilayetindeki Nubaria ve Wadi Al Natroun ihtisas hastanelerine nakledildi.

Kazadan sonra otoyolda trafik kesildi. Acil müdahale ekipleri olay yerine vardıklarında, yola dağılmış yanmış ve ezilmiş araçların üzücü görüntüsüyle karşılaştı.

Yolların genellikle bakımsız olduğu ve trafik kurallarına çok az saygı gösterildiği Mısır'da trafik kazaları yaygındır!

***

ABD'de 18 kişiyi öldüren saldırgan ölü bulundu

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Lewiston

İki yerde 18 kişi öldüren saldırganın intihar ettiği sanılıyor. 

ABD'nin Maine'deki bir silahlı saldırıda 18 kişiyi öldürmekten aranan silahlı saldırgan, üç günlük bir insan avının ardından ölü bulundu. 

Maine Kamu Güvenliği Sorumlusu Michael Sauschuck, 40 yaşındaki Robert Card'ın kendi kendini vurduğunun anlaşıldığını söyledi.

Haber, polisin normalde sakin olan topluluk için evde kalma emrini kaldırmasından saatler sonra geldi.

Olayın meydana geldiği Lewiston bölgesinin şerif ofisinin Facebook sayfasından yapılan açıklamada, "Çarşamba gecesi meydana gelen silahlı saldırıların şüphelisinin yeri tespit edildi ve öldü" denildi.

Lewiston Belediye Binası'nda düzenlenen basın toplantısında Maine Valisi Janet Mills, cesedin silahlı saldırının gerçekleştiği yerin yakınındaki Lisbon'da bulunduğunu söyledi. Mills, "Robert Card'ın kimseye tehdit oluşturmayacağını bilerek bu gece rahat bir nefes alıyorum" dedi.

Polis yetkilileri, saldırganın cesedinin Cuma günü yerel saatle 19:45'te Lisbon Falls'daki bir nehrin yakınında bulunduğunu söyledi.

İki yerde 18 öldü

Saldırı Çarşamba gecesi küçük bir kasaba olan Lewiston'da yerel bir barda ve bir bowling salonunda meydana geldi.

Polis, aralarında 6,5 km mesafe bulunan bir restoran ve bir bowling salonu olmak üzere iki yerde ateş açıldığı ihbarını aldı. Yedi kişi bowling salonunda, sekiz kişi barda öldürüldü ve üç kişinin de  hastanede öldüğü açıklandı.

Ölenler arasında bir büyükbaba, genç bir bowling oyuncusu ve yaşları 14 ile 76 arasında değişen dört işitme engelli yerli de bulunuyor. Maine Valiliği işaret dili tercümanı da ölenler arasında.  

28 Eki 2023 - 16:08 - 3. Sayfa