İsrail Gazze'ye Bomba Yağdırdı

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İsrail / Tel Aviv İsrail Ordu Sözcüsünün, Kara Kuvvetlerinin bu gece Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarını genişlettiğin...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İsrail / Tel Aviv

İsrail Ordu Sözcüsünün, Kara Kuvvetlerinin bu gece Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarını genişlettiğini duyurmasının ardından İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana en şiddetli hava saldırılarını düzenlemeye başladı. 

Hava saldırıları sonucu Gazze kentinin farklı bölgelerinden alevler ve dumanlar yükseldi.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk ve 1.709’u kadın, 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, abluka ve bombardıman altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik kara harekatının "şartlar uygun olduğunda" başlayacağını söyledi. 

İsrail Ordu Radyosu'nun aktardığına göre, Galllant, İsrail güçlerinin Hamas'a karşı savaşta bir sonraki adımlara hazırlandığını belirterek, "Gazze'deki kara operasyonu koşullar hazır olduğunda başlayacak" dedi.

Hamas'ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik kara harekatının yaklaştığını ve bunun da tehlikeli bir aşamaya sürüklendiğini söyledi.

İsrail'in 7 Ekim'dekine benzer bir kaybı kaldıramayacağını kaydeden Meşal, ABD'nin 3 yol izlediğine dikkati çekti.

Meşal, bunlardan birinin Gazze'ye karadan girmemek olduğunu, bununla da Gazze'yi havadan vurması için İsrail'e uzun bir fırsat tanındığını belirtti.

Meşal, diğer bir yolun ise ABD'nin, direniş güçlerinin tünellerdeki gücünü bildiği için uzmanlarıyla birlikte müdahale edeceğini ve dolayısıyla Gazze'nin derinliklerine nüfuz etmek ve sinir gazı silahları kullanarak direnişçileri tünellerde bir süreliğine felç etmek için generaller, modern mühimmat ve rehineleri kurtarma konusunda uzman olan Delta Gücü'nü gönderdiğini aktardı.

Kara savaşının yaklaştığını ve tehlikeli bir aşamaya girildiğini belirten Meşal, İsrail ve ABD'nin kayıpları en aza indirmek ve 7 Ekim'deki ilk saldırıdan sonra ikinci bir saldırıyı önlemek için kapsamlı bir plan yaptığını ifade etti.

Meşal, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu zafer olmadan savaşı durduramaz, yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu için savaş ona bir iç krizle geri döner ve seferberliğe rağmen zafer yok. Şu anda daha fazla esirin serbest bırakılması, sınır kapılarının açılması ve siyaset ve medya aracılığıyla hedef alma dalgasının azaltılması yönünde görüşmeler yapılıyor" diye konuştu.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları da, İsrail'in Gazze saldırılarına yanıt olarak Tel Aviv ve Yafa'ya füze saldırısı yapıldığını duyurdu.

***

Gazze Şeridinde iletişim tümüyle kesildi

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İsrail / Tel Aviv

İsrail ordu Sözcüsü Daniel Hagari, "İsrail güçlerinin Gazze'ye girdiğini ve operasyonlarını genişleterek, teröristleri tasfiye ettiğini" bildirdi.

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’ye gece boyunca süren yoğun bombardımanlardan sonra bu sabah yaptığı basın açıklamasında, Israil Savunma Kuvvetlerinin saldırısının henüz "başlangıç aşamasında" olduğunu söyledi.

Sözcü, "İsrail güçleri Gazze'ye girdi ve operasyonlarını genişletti" dedi ve ordunun "teröristleri tasfiye ettiğini" ifade etti.

Son saatlerde kara harekâtının genişletildiğini söyleyen Sözcü, Gazze halkının güvenli bölgelere sığınması uyarısında bulundu ve "Hedefe ulaşmak için ordu büyük bir çabayla hareket ediyor" dedi.

Hagari, Hamas üyelerinin hastanelere sığındığına yönelik somut deliller elde ettiklerini ve bu delillerin hastaneleri "meşru hedef" haline getirebileceğini ifade etti.

"Savaşı sürdürmeye devam ediyoruz (...) daha işin başındayız" diyen Sözcü, “İsrail ordusunun kara harekâtının başlamasından bu yana hiç kayıp vermediğini” bildirdi.

311 İsrail askeri öldürüldü

7 Ekim'deki Hamas saldırılarından bu yana 311 İsrail askerinin "cephede öldürüldüğünü" söyleyen Hagari, ayrıca kısa bir süre önce ordu tarafından dile getirilen ve halen Hamas'ın elinde bulunan vatandaş ve yabancı 229 İsrailli rehine rakamını da teyit etti.

Filistin topraklarında eşi benzeri görülmemiş bombardımanlarla geçen bir gecenin ardından İsrail saldırıları bu sabah Gazze Şeridi'nde devam ediyor.

Sözcünün verdiği bilgiye göre, İsrail ordusu, dün gece boyunca Gazze'nin kuzeyinde "teröristler tarafından kullanılan tüneller, yeraltı savaş alanları ve diğer yeraltı altyapısı" dahil olmak üzere "150 yeraltı hedefini” vurdu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da Hamas'ın Gazze'deki tünellerini yok etmek amacıyla planladıkları kara harekâtının uzun süreceğini ve zorlu olacağını belirtmiş, bakanın sözleri ucu açık bir savaşa işaret ettiğinden endişeleri arttırmıştı.

İletişim kesildi

İsrail'in yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetlerinin tamamen kesilmesi ve elektriğin de olmaması nedeniyle sivil savunma ekipleri ile ambulansların saldırıların olduğu bölgelere ulaşım sağlayamadığı, ölü ve yaralılarla ilgili de bilgi alınamadığı ifade edildi.

İnternet gözlem şirketi Netblocks da Gazze'de iletişimin tamamen koptuğunu gösteren grafiği yayınladı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile diğer yardım kurumları da Gazze'deki ekiplere ulaşamadıklarını duyurdu. 

Kızılhaç'tan yapılan açıklamada, "iletişimin koptuğu bir ortamda sivillerin güvenlik için nereye sığınacağını bilmesinin mümkün olmadığı" belirtildi.

28 Eki 2023 - 16:05 - 3. Sayfa