Mühendislik ve Bilim Dünyası İzmir’de Buluşuyor

VII. Elektrik Tesisleri Ulusal Kongre ve Sergisi, 1-2-3 Kasım 2023 tarihlerinde İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi`nde gerçekleştirilecek. Bilim dünyası, mühendisler ve sektör profesyonellerini buluşturacak kongre ve sergide, katılımcılar 3 gün boyunca yeni teknolojiler konusunda bilgilendirilecek. 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) adına EMO İzmir Şubesi`nin düzenlediği Elektrik Tesisleri Ulusal Kongre ve Sergisi için geri sayım başladı. EMO`nun 2009 yılından bu yana düzenlediği Elektrik Tesisleri Ulusal Kongre ve Sergisi`nin yedincisi 1-2-3 Kasım 2023 tarihlerinde İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi`nde gerçekleştiriliyor. 

Ülke genelinde binlerce mühendis ve teknik elemanı Cumhuriyetin 100. yılında buluşturacak olan kongre kapsamında düzenlenecek olan XI. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu ise 2 Kasım 2023 Perşembe günü gerçekleştirilecek.

"Enerji Sektöründe Dijitalleşme",
"Elektrikli Araçlar ve Şarj Teknolojileri",
"Fotovoltaik Sistemler",
"Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri",
"Enerji Mevzuatı",
"Enerjide Depolama",
"Yapı Elektronik Sistemleri",
"Yıldırımdan Korunma",
"Karbon Nötr Bina",
"Ulusal Yeşil Sertifikası",
"Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar",
"Hidrojen Depolama Teknolojileri",
"Endüstriyel Bakım Teknolojileri",
"Yapay Zeka ile Kestirimci Bakım",
"Patlayıcı Ortamlarda Güvenlik",
"Sanal Gerçeklik Tabanlı Mesleki Eğitim",
" Kesinti Yönetiminde Dijitalleşme",

"Akıllı Şebekelerde Enerji Verimliliği" gibi konuların yanı sıra etkinlikte, telekomünikasyonun geleceği ise beşinci ve altıncı nesil şebekelerin masaya yatırılacağı oturumda irdelenecek.

Teorik bilgilerin yanı sıra uygulama bilgisi ve deneyim aktarma köprüsü işlevlerini de üstelenen kongrede, yerli ve yabancı uzmanlar da bilgi ve deneyimleri paylaşılacak. Kongrede Türkçe ve İngilizce olarak 3 salonda 150`ye yakın sunum gerçekleştirilecek. Alanlarında uluslararası tanınırlığa sahip meslektaşlarımız, üç gün boyunca deneyimlerini "PV Sistemlerin Kalite Güvencesi", "Solar Enerji Sistemlerinde Dijitalizasyon", "Hidrojen Depolama Teknolojileri", "Güç Sisteminin Dayanıklılığı", "Batarya ve Akü Test Yöntemleri", "Akustik Ölçüm Tekniği ile Kısmi Deşarj Tespit ve Sınıflandırılması", "Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Testleri" başlıkları altındaki sunumlarıyla aktaracaklar. Can güvenliğinin yakından ilgilen "Artık Akımla Çalışan Devre Kesicilere" ilişkin ise iki konuğumuz katılımcıları bilgilendirecektir. Akademisyenleri, bilim dünyasını ve mühendisleri buluşturacak 3 günlük etkinlik boyunca ulusal ve uluslararası firmalar da Kongre ile eşzamanlı düzenlenecek sergide yeni teknolojileri ve hizmetlerine ilişkin katılımcılara bilgi sunacak.

Son olarak 2019 yılında gerçekleştirilen ve kamu kurum ve kuruluşlarından, üniversitelerden, elektrik, elektronik, inşaat başta olmak üzere taahhüt, sanayi sektörlerinden kayıtlı yaklaşık 6000 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte, yerli ve yabancı özel çağrılı konuşmacıların yer aldığı bildiri oturumları, özel oturumlar, paneller ve söyleşiler gerçekleştirilmişti. Katılımcılar, yalnızca akademik, teorik bildirilerin yanı sıra uygulayıcı mühendislerin bildirilerini ve firmaların projelerine ilişkin sunumlarını da içeren bir bilgi ve deneyim paylaşımı platformunun parçası olmuşlardır. 

Yeni Teknolojiler Sergilenecek

Ülkemizde bilim ve mühendisliğin gelişimine kolektif bir katkı sağlamayı hedefleyen Kongre kapsamındaki 1647 metrekarelik olanda gerçekleştirilecek sergiye ulusal ve uluslararası ölçekte 59 firma, kurum ve kuruluş katılım sağlamaktadır. Firmaların geliştirdiği yeni teknolojiler ve çözümler ile ülkemizin dört bir yanında etkinliğe gelen nitelikli katılımcıların buluşturulması hedeflemektedir. Alanda faaliyet gösteren firmalar ile mühendisler ve diğer profesyoneller arasında iletişim olanağı yaratan sergide, güç kalitesi, otomasyon, AG-OG şalt malzemeleri, jeneratör, kesintisiz güç kaynakları, transformatör, kablo, güneş enerjisi ve exproof sistemleri, aydınlatma, otomasyon, yangın ve güvenlik ekipmanlarından, veri merkezi ve bina kontrol sistemlerine varıncaya kadar geniş bir ürün yelpazesi yer alacak. Ziyaretçiler ayrıca sergi alanında "Cumhuriyetin 100. Yılında Elektrik" başlığı altında düzenlenen bir fotoğraf sergisi de gezme şansı da yakalayacaklar. 

28 Eki 2023 - 02:38 İzmir- Ekonomi