Cezayir'de 38 Kişi İdama Mahkum Oldu

 Cezayir Temyiz Mahkemesi, 2021 yılında ölümcül yangınların söndürülmesine yardım ettikten sonra kundakçı sanılan bir adamın linç edilerek öldürülmesi nedeniyle 38 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

Büyütmek için resme tıklayın

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Cezayir / Cezayir

 Cezayir Temyiz Mahkemesi, 2021 yılında ölümcül yangınların söndürülmesine yardım ettikten sonra kundakçı sanılan bir adamın linç edilerek öldürülmesi nedeniyle 38 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

Cezayir’de ölüm cezaları 1993 yılından bu yana infaz edilmiyor.

Cezayir'in kuzeybatısındaki Kabîliye bölgesinde 2021 yazında meydana gelen linç, ülke çapında bir öfke dalgasına neden olmuştu.

Cezayir resmî ajansı APS'nin haberine göre, mahkeme, bu davada yargılanan 94 kişiden 38'ine verilen idam cezasının yanı sıra 27 kişinin beraat etmesine ve diğerlerinin de üç ila 20 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. 

İdam cezasına çarptırılanlar "Devlet güvenliğini, ulusal birliği ve kurumların istikrarını baltalayan terörist ve yıkıcı eylemler, taammüden cinayete iştirak ve komplo kurmaktan" suçlu bulundu.

Kasım 2022'de yapılan ilk duruşmada 49 kişi idam cezasına çarptırılmış, yedi kişi beraat etmiş, diğerleri iki ila 10 yıl arasında hapis cezaları almıştı.

Kabîliye’de Ağustos 2021'de çıkan orman yangınlarda en az 90 kişi ölmüş ve binlerce hektarlık alan harap olmuştu.

Köylülerin alevleri söndürmesine yardım etmek için gelen 38 yaşındaki ressam Cemal Bin İsmail, yangını başlattığından şüphelenildiğini duyduktan sonra gönüllü olarak polise teslim olmuştu.

Ancak bir grup, polis minibüsünün etrafını sarmış ve genç adamı araçtan indirmişti. İsmail dövüldükten sonra diri diri yakılmış ve gruptan bazıları ressamın naaşının önünde özçekim yapmıştı.

Linç görüntüleri daha sonra viral sosyal medyada yayılmıştı. Özçekim yapanlar izlerini kaybettirmeye çalışmış, ancak ülkenin dört bir yanındaki internet kullanıcıları bu suçun cezasız kalmaması için videolar derlemiş ve ekran görüntüleri almıştı.
***

Hindistan'da otoyol köprüsü çöktü

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Hindistan / Palanpur

Hindistan'ın Palanpur kentinde inşaat halindeki bir otoyol köprüsü çöktü, ölü ve yaralılar var. 

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Gujarat eyaletinin Palanpur kentinde inşaat halindeki bir köprü çöktü. Güvenlik kameralarına yansıyan çökme videosunda bir adamın kaçmaya çalıştığı ancak enkaz altında ezildiği görülüyor. 

Ambaji'ye giden Palanpur RTO Circle güzergahının bir parçası olan köprü birkaç aydır yapım aşamasındaydı.

Yerel yönetim olay yerine yönelik cil kurtarma ve yardım operasyonlarını başlattı. Şu an itibariyle ölü ya da yaralı sayısı bilinmiyor. 

***

Bangladeş'te tren kazası: 13 ölü

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Bangladeş / Dakka

Bangladeş'te bir yolcu treninin yük treniyle çarpışması sonucu en az 13 kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı. 

Kaza, Kishoreganj'dan Dakka'ya giden yolcu treninin yerel saatle 16:15 sularında yük treniyle çarpışması sonucu meydana geldi.

bdnews24'ün Bhairab Tren İstasyonu'ndan bir polis yetkilisine dayandırdığı haberine göre şu ana kadar 13 ceset bulundu.

Haber portalı, çok sayıda kişinin hasar gören vagonların altında kaldığını belirtti.

Dakka Demiryolu Polisi Müfettişi Anovar Husseyin, ilk raporlara göre yük treninin Egaro Sindhur'a arkadan vurduğunu ve vagonlardan ikisine çarptığını söyledi. 
Bangladeş
tren kazası

23 Eki 2023 - 21:43 - 3. Sayfa