ABD, Ortadoğu'ya Ek Hava Savunma Sistemi Gönderiyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, THAAD hava savunma sistemi ve ilâve Patriot hava savunma füze sisteminin Ortadoğu’ya gönderileceğini açıkladı.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Washington

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, THAAD hava savunma sistemi ve ilâve Patriot hava savunma füze sisteminin Ortadoğu’ya gönderileceğini açıkladı.

Pentagon, buna gerekçe olarak, son günlerde bölgede ABD askerlerine yönelik saldırıları gösterdi.

ABD’nin halihazırda bölgede önemli bir donanma gücü bulunuyor. İki uçak gemisi ve onları destekleyen savaş gemileri bölgede.

İsrail-Hamas savaşıyla birlikte İran’ın desteklediği grupların eylemleri nedeniyle ABD bölgede önlemlerini artırıyor.

Savunma Bakanı Llyod Austin, yaptığı yazılı açıklamada, İran ve ona bağlı güçlerin Ortadoğu’da gerilimi artırmalarıyla ilgili Başkan Biden’la yaptıkları ayrıntılı görüşmelerin ardından Savunma Bakanlığının bölgedeki pozisyonunu güçlendirmek için ek adımlar atılmasını yönlendirdiğini kaydetti.

Austin ayrıca, bölgede konuşlandırılmak üzere ek askere “hazır ol” emri verildiğini de belirtti, ancak sayının ne kadar olduğunu bildirmedi.

Pentagon, daha önce, iki bin askere bölgede konuşlanmaya hazırlıklı olmaları için ‘hazır ol’ emri vermişti.

Austin, bu adımların bölgede caydırıcılıkla ABD güçlerinin koruma gücünü artıracağını ve İsrail’in savunmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Ek hava savunma sistemlerinin bölgeye konuşlandırılması kararı, Biden yönetiminin İran’la gerilimin azalmasını gerekçe göstererek Ortadoğu’dan hava savunma sistemlerini çekmesinden iki yıl sonra denk geliyor.

Patriot, ABD’nin en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

THAAD sisteminde de güçlü radar bulunuyor. ABD’nin bu sistemi 2016’da Güney Kore’ye konuşlandırması, Çin’in tepkisini çekmişti.

İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana Irak ve Suriye’deki Amerikan askerlerine yönelik saldırılar artmış durumda.

Amerikan savaş gemisi, geçen hafta, Yemen’de İran destekli güçlerin fırlattığı dört Cruise füzesiyle 10’dan fazla insansız hava aracını düşürmüştü.

23 Eki 2023 - 02:23 - Gündem