30 Milyonluk Tefeci Operasyonu

'Tefeci' operasyonunda 15 kişi yakalandı. Sanıkların 93 ayrı tefecilik olayında 107 mağdurdan ilk belirlemelere göre yaklaşık 30 milyon Türk Lirası haksız kazanç elde ettikleri belirlendi. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ankara ve Kayseri'de düzenlenen "tefeci operasyonunda 15 kişinin yakalandığını ve bunlardan beşinin tutuklandığını açıkladı. 

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

"Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce tefecilere yönelik Ankara ve Kayseri'de düzenlenen operasyonlarda tefecilik suçu işleyen şüphelilerin:

-Mağdurlardan zorla çek ve senet aldıkları, aldıkları çek ve senetler hakkında icra takibi başlatarak haciz yoluyla mağdurların mal varlıklarını ele geçirdikleri,

-Mağdurlardan yüksek faiz karşılığı vermiş oldukları parayı tahsil etmek için işyerlerine ve ikametlerine giderek mağdurları baskı altına aldıkları ve tehdit ettikleri,

-93 ayrı tefecilik olayında 107 mağdurdan ilk belirlemelere göre yaklaşık 30 milyon Türk Lirası haksız kazanç elde ettikleri,

-Gruplar halinde hareket eden şüphelilerin kendilerine faizli para talebi geldiğinde mağdurun ödeme açısından güvenilir olup olmadığını birbirlerine sordukları ve mağdurları birbirlerine yönlendirerek kendi alacaklarını bir başka tefeciye borçlandırarak tahsil ettikleri tespit edilmiştir.

Eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 15 ikamet ve 2 iş yerinde arama yapıldı. Aramalarda çok sayıda senet ve doküman ele geçirildi. Yakalanan 1️5 şüpheliden 5️'i tutuklandı, 1️0'u hakkında adli kontrol kararı verildi."

22 Eki 2023 - 10:40 - 3. Sayfa