Nepal'de 6.1 Büyüklüğünde deprem

Yerel medya, Dhading'deki depremin ardından birkaç evde çatlaklar oluştuğunu ve bazı ağaçların da devrildiğini bildirdi.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Nepal / Katmandu

Nepal'in başkenti Katmandu 6,1 büyüklüğündeki depremle sarsıldı.  

Ulusal Deprem İzleme ve Araştırma Merkezine göre, merkez üssü Dhading bölgesi olan deprem yerel saatle 7:40 sularında meydana geldi.  Sarsıntı Bagmati ve Gandaki vilayetlerinin diğer ilçelerinde de hissedildi.

Katmandu'nun 90 kilometre batısındaki Dhading'de ilk sarsıntının ardından yarım saat içinde büyüklüğü 4,3 ve 4,1 arasında değişen artçı şoklar yaşandı. 

Deprem ve devam eden sarsıntılar halk arasında paniğe yol açtı.

Basında yer alan haberlere göre, şu ana kadar herhangi bir bağlantı bildirilmemesine rağmen, ilçenin çeşitli yerlerinde toprak kayması meydana geldi.

Yerel medya, Dhading'deki depremin ardından birkaç evde çatlaklar oluştuğunu ve bazı ağaçların da devrildiğini bildirdi.

Tibet ve Hindistan tektonik plakalarının buluştuğu ve her yüzyılda birbirine iki metre yaklaştığı bir sırt üzerinde yer alan Nepal'de depremler sıkça görülmekte ve bu da basıncın depremler şeklinde açığa çıkmasına neden oluyor. 

Nepal'de 2015 yılında meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen artçı şoklar 9 bine yakın can kaybına neden olmuştu. 

Hükümetin afet sonrası ihtiyaç değerlendirme raporunda da belirtildiği üzere Nepal, dünyada deprem riski en yüksek 11. ülke konumunda.

22 Eki 2023 - 10:30 - Gündem