Amazon Nehirleri 121 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Brezilya'daki Amazon yağmur ormanlarının kalbindeki nehirler, rekor kuraklık yüzünden yüzyılı aşkın bir sürenin en düşük seviyelerine geriledi.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Brezilya / Manaus

Brezilya'daki Amazon yağmur ormanlarının kalbindeki nehirler, rekor kuraklık yüzünden yüzyılı aşkın bir sürenin en düşük seviyelerine geriledi.

Bölgenin en kalabalık şehri olan ve Rio Negro ile Amazon Nehri'nin buluştuğu Manaus Limanı'nın web sitesine göre, bir yıl önce 17,60 metre olan su seviyesi hafta başında 13,59 metre olarak kaydedildi. Bu, kayıtların 121 yıl önce 1902'de başlamasından bu yana en düşük seviye olup, 2010'da belirlenen tüm zamanların en düşük seviyesini geçmiştir.

CNN'in haberine göre, güçlü Amazon'un hızla kuruyan kolları tekneleri karaya oturtarak uzak köylere gıda ve su tedarikini keserken, yüksek su sıcaklıklarının nesli tükenmekte olan 100'den fazla nehir yunusunu öldürdüğünden şüpheleniliyor.

Yağmur ormanı köylüsü Pedro Mendonca, yağmursuz geçen ayların ardından Brezilyalı bir STK'nın geçen hafta Manaus yakınlarındaki nehir kenarı topluluğuna erzak ulaştırmasıyla rahatladı.

Amazonas eyaletinin başkenti Manaus'un batısındaki Santa Helena do Ingles'de yaşayan Mendonca, "Burada, topluluğumuzda üç aydır yağmur yağmıyor. Geçmiş kuraklıklardan çok daha sıcak" dedi. 

Brezilya hükümetinin afet alarm merkezi Cemaden'e göre Amazon'un bazı bölgeleri 1980'den bu yana Temmuz'dan Eylül'e kadar en az yağmuru gördü.

Brezilya Bilim Bakanlığı kuraklıktan, bu yıl küresel çapta aşırı hava koşullarına neden olan El Nino iklim fenomeninin başlamasını sorumlu tutuyor. Bakanlık bu ayın başlarında yaptığı bir açıklamada, kuraklığın El Nino'nun etkilerinin zirveye ulaşacağı tahmin edilen en az Aralık ayına kadar sürmesini beklediğini söyledi.

El Nino'nun altında yatan uzun vadeli küresel ısınma eğilimi, kuraklık ve sıcaklık gibi aşırı hava olaylarının daha sık ve daha yoğun yaşanmasına yol açıyor.

481 bin kişiyi etkiledi

Manaus'un bulunduğu Amazonas eyaletindeki sivil savunma ajansına göre kuraklık Pazartesi günü itibarıyla 481.000 kişiyi etkiledi.

Geçen haftanın sonlarında Brezilyalı STK Fundaçao Amazonia Sustentavel'in çalışanları, Manaus yakınlarındaki kurak bölgeye yayılmış ve savunmasız köylere gıda ve malzeme ulaştırdı. Kuraklık, genellikle nehir yoluyla taşınan gıda, içme suyu ve ilaçlara erişimlerini tehdit ediyor.

Santa Helena do Ingles'de bir topluluk lideri olan Nelson Mendonca, bazı bölgelere hala kano ile ulaşılabildiğini, ancak birçok teknenin nehir boyunca malzeme getiremediğini, bu nedenle çoğu malın traktörlerle veya yürüyerek geldiğini söyledi. Mendonca, "Bu bizim için pek iyi değil, çünkü pratikte izole edilmiş durumdayız" dedi.

Santa Helena do Ingles'de yaşayan Luciana Valentin de kuraklığın su seviyesini düşürmesinin ardından yerel su kaynaklarının temizliğinden endişe duyduğunu söyledi. Valentin, "Çocuklarımız su yüzünden ishal oluyor, kusuyor ve sık sık ateşleniyorlar" diye konuştu.

22 Eki 2023 - 01:50 - Çevre