Erdoğan: Gazze'de Acilen Ateşkes Sağlansın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'de yaşanan çatışmalarla ilgili olarak bazı liderlerle telefonla görüştü. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'de yaşanan çatışmalarla ilgili olarak bazı liderlerle telefonla görüştü. 

Yapılan açıklamaya göre, Erdoğan'ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yaptığı görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşının yanında, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar ve bölgedeki insani kriz ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, İsrail-Filistin ihtilafı başta olmak üzere, bölgedeki çatışmalı süreçlerin barışçıl yöntemlerle çözümünün mümkün olduğunu, Türkiye'nin bunun sağlanması için her türlü çabayı sarf etmeye devam edeceğini ifade etti.

İnsani yardımların ulaştırılması

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmede Gazze’deki son durum, insan hakları ihlallerinin önlenmesi için yapılması gerekenler ve masum sivillere kesintisiz insani yardımların ulaştırılması konuları ele alındı.

Erdoğan görüşmede, Batılı ülkelerin tutumlarının Gazze’deki insan hakları ihlallerini artırdığını, İsrail’i durdurmak için ülkelerin çaba sarf etmemesinin telafisi imkânsız sonuçlar doğuracağını, batının ve dünya kamuoyunun gözler önünde gerçekleşen ve görmezden gelinen insani dramları sona erdirmek için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Ateşkes sağlanması

Erdoğan, Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ile yaptığı görüşmede, tüm devletlerin bir an önce Gazze’de ateşkesin sağlanması için seslerini yükseltmesi gerektiğini ve çatışmaların dünya barışını tehdit eder hale geldiğini belirtti.

Yeni formüller 

Erdoğan, Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Muizzu ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin hem bölgede sükunetin sağlanması hem de insani yardımlar konusunda elinden geleni yaptığını, sürekli yeni formüller geliştirildiğini ve buna devam edileceğini dile getirdi.

22 Eki 2023 - 01:34 - Siyaset