Biden, Kongre'den 100 Milyar Dolarlık Acil Yardım İsteyecek

ABD Başkanı, Putin ve Hamas'ı komşularının demokrasisini yok etmeye çalışmakla suçladı ve Kongre’den Ukrayna, İsrail, Tayvan ve Meksika sınırındaki göçmen krizi için 100 milyar dolarlık devasa bir paket talep etmeye hazırlandığı belirtildi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Washington

ABD Başkanı Joe Biden, dün akşam yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ABD Kongresi'nden İsrail ve Ukrayna'ya "acilen" yardım yapılmasını isteyeceğini açıkladığı.

ABD Başkanı, Beyaz Saray'ın Oval Ofisinden yaptığı konuşmasında, savaş halindeki bu iki ülkeye yardım etmesi halinde ABD'nin "nesiller boyu" daha güvende olacağını söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya ABD'nin ülkesinin yanında olduğu güvencesini verdiği Tel Aviv'den yeni dönen 80 yaşındaki Başkan, "Hamas ve (Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir) Putin farklı tehditleri temsil ediyor, ancak ortak noktaları şu: ikisi de komşu bir demokrasiyi tamamen yok etmek istiyor" diye ekledi.

ABD Başkanı, bu nedenle Kongre'den temel ortaklar olarak nitelendirdiği İsrail ve Ukrayna'ya "acilen" yardım yapılmasını isteyecek.

Kongre'yi ikna etmek

Yeniden seçilmek için yarışan Joe Biden, ünlü "Kararlı Masa" konuşmasından bu yana yaptığı ikinci ulusa sesleniş konuşmasıyla, aşırı sağdaki rakiplerini ve Ukrayna'daki çatışmalardan bıkmış seçmenleri Kiev ve İsrail için büyük bir paketin gerekliliğine ikna etmek istiyor.

İsrail'in savunmasını Ukrayna'nın savunmasına bağlayarak, Kiev'e ek askerî yardım için Kongre'de şimdiye kadar bulamadığı uzlaşmayı bulmayı umuyor.

Bu, aynı zamanda Demokratlar için, Kasım 2024 Başkanlık seçimlerinde Joe Biden'ın tekrar karşılaşabileceği Donald Trump'a yakın bazı temsilciler tarafından alt üst edilmiş bir Cumhuriyetçi parti ile bir tezat oluşturma fırsatı oluşturuyor. Demokratlar Senato'yu elinde tutarken, muhafazakârlar yılbaşından bu yana Temsilciler Meclisi'ni kontrol ediyor.

Ancak Cumhuriyetçi partinin en sağcı kanadı sadece alt meclisin başkanını görevden almakla kalmadı, aynı zamanda şu ana kadar meclis başkanlığı koltuğuna kendi içlerinden birini oturtmayı da başaramadı. Dolayısıyla Meclis krize saplanmış durumda ve şimdilik en ufak bir yasayı bile geçiremiyor.

Bir kaynak, Beyaz Saray’ın Kongre’den Ukrayna, İsrail, Tayvan ve Meksika sınırındaki göçmen krizi için 100 milyar dolarlık devasa bir paket talep etmeye hazırlanıyor.

Kapanma tehdidi

ABD Başkanı konuşmasından birkaç saat önce Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenskiy ile telefonda görüştü ve Zelenskiy ABD'nin "hayati desteği" için kendisine teşekkür etti.

Joe Biden'ın Cumhuriyetçi muhaliflerinden bazıları Ukrayna'ya askerî yardım konusunda tereddüt ederken, İsrail'e büyük destek, göç konusunda sert bir duruş ve Çin'e karşı sağlam bir duruş çağrısında bulunan ilk kişiler oldular.

Ukrayna için on milyarlarca dolar harcayan Joe Biden, sadece Kongre’deki temsilcilerin bir kısmının değil, Amerikan kamuoyunun da süregelen bu çatışma karşısındaki bıkkınlığının üstesinden gelmek zorunda. 

ABD Başkanı zamanın daraldığının farkında! Kongre yıllık bütçeyi geçiremezse, ABD 17 Kasım'da bütçe kapanmasına doğru gidecek.

20 Eki 2023 - 11:17 - Siyaset