Türkiye, Gazze'de Yaşananlar İçin Üç Günlük Yas İlan Edecek

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Gazze'de yaşanan ölümlerle ilgili olarak üç günlük yas ilan edileceğini söyledi. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Gazze'de yaşanan ölümlerle ilgili olarak üç günlük yas ilan edileceğini söyledi. 

Zengin, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Filistin ile bağlantılı yaşananların sadece Türkiye'de değil dünyanın değişik yerlerinde farklı yansımaları olduğunu kaydetti. 

Zengin, İsrail'in Filistin’de uyguladığı uluslararası hukuku tanımayan eylemler neticesinde şu ana kadar 3.300 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade ederek, "Dün zaten hastanenin bombalanması fevkalade sorunluydu. Savaş hukuku da dâhil olmak üzere hiçbir hukukta yeri olmayan bir eylem idi. Ama devamının geleceğini söylüyorlar' O yüzden, bizlere düşen başka şeyler var ve bunun başka yansımaları da olmakta" diye konuştu. 

Batılı ülkelerin protesto eylemlerine engel getirdiğini anlatan Zengin, "Buradan baktığımız zaman, tüm olan bitenlerin aslında dünyadaki Müslümanlar üzerinde baskıyı artıran bir yönteme, bir zamana doğru evrildiğini görüyoruz. Bu yüzden, bize düşen, bu olayın dünyadaki yansımalarını bir bütün olarak görmekte çok büyük bir fayda var" dedi. 

Türkiye'de birçok protesto eylemi yapıldığını hatırlatan Zengin, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz, yaşadığımız çok elim olaylardan sonra millî yas ilan edebiliyoruz. Bugün itibarıyla, şu anda çalışmaları devam ediyor. Kanun gereğince ancak Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ilan edebiliyoruz.

Bugün gün içerisinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle üç günlük bir millî yas ilan edilecek. Ben Genel Kuruldaki bütün siyasi partilerin de bundan memnuniyet duyacağına eminim. Bu, bizim, özellikle Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak ve başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin bütün unsurlarıyla beraber bu konuyu hangi seviyede algıladığımızın görülmesi açısından önemlidir diye düşünüyorum."

AK Partı Sözcüsü Ömer Çelik de İsrail'in Gazze'deki hastaneyi bombalaması sonucu 500 kişinin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile günlük milli yas ilan edileceğini söyledi. 

19 Eki 2023 - 00:05 - Gündem