58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Sona Erdi

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Pazar günü koşulan 130.5 kilometrelik İstanbul-Sultanahmet etabı ile sona erdi. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / İSTANBUL

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bugün koşulan 130.5 kilometrelik İstanbul-Sultanahmet etabı ile sona erdi. 

Etabı Alpecin Takımı'ndan Jasper Philipsen 2 saat 57 dakika 28 saniye ile kazanırken dördüncü etap zaferini elde ederek Yeşil Mayo'nun da sahibi oldu. 

Genel ferdi klasmanda birinciliği Astana Takımı'nın Kazak sporcusu Alexey Lutsenko kazandı ve Turkuaz Mayo'nun sahibi oldu. Lutsenko, dünya literatürüne giren 1.937 metrelik Babadağ tırmanışında elde ettiği genel ferdi klasman birinciliğini beş gün boyunca korudu ve Turkuaz Mayo kazanmayı başardı. Lutsenko'nun bu başarısında hiç şüphesiz Astana Takımı sporcularının da büyük emeği vardı.

Etap öncesi genel ferdi sıralama

İstanbul (Sultanahmet) etabına başlamadan önce genel ferdi klasmanda Alexey Lutsenko, 27 saat 12 dakika 46 saniye ile birinci durumdaydı. Onun 26 saniye gerisinde Bora Hansgrohe Takım'ından Ben Zwiehoff yer alıyordu. Üçüncülükte yine Astana Takımı'ndan 51 saniye farkla Harold Tejada geliyordu. Dördüncülükten sonraki zaman farkı ise böyle bir etapta kaza ve sakatlık olmadığı takdirde 1 dakikanın çok üzerinde olduğu için kapanması mümkün görünmüyordu.

İstanbul startı 

Saat 11.20'de Gençlik Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından verilen nötr startla 132 bisikletçi Sultanahmet Camisi önünden pedal basarak yola koyuldu. Peloton Avrasya Tüneli'ne kopmadan girdi. Denizin altından geçerek Asya Kıta'sına ulaştı. Pelotonun önünde Spor-Toto Takımı'ndan Mustafa Tekin grubu çekmeye devam etti. Tekin'e ik bisikletçi daha eklendi ve az farkla bu üçlü pedal basmaya devam etti. Anadolu Yakası'na ilk gelen bu üçlü oldu. Natnehel Berhan ve Kaan Soylu da iştirak etti ama peloton daha sonra bu ikiliyi yakaladı. En önde ise kaçış grubunu oluşturan üç bisikletçi devam etmeye başladı. UAE Emirates Takımı'ndan Jay Vine, Voster Takımı'ndan Jakup Murias ve Tarteletto'dan Mauro Werwilt tempoyu yavaş yavaş artırmaya başladı. Fark 30 saniye kadar oldu. Üçlü farkı 1 dakikaya kadar taşımamasına rağmen ön grubu oluşturmaya devam etti.

Kırmızı Mayo Jay Vine'nın oldu

Etabın 38.2 kilometresinde THY'nin sponsorluğundaki Tırmanış primi sonuçları belli oldu. TUR 2023’ün başından bu yana mükemmel bir performans gösteren UAE Emirates Takımı'nın sporcusu kapıyı birinci geçerek yerini sağlamlaştırdı ve 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun Kırmızı Mayo'sunu kazandı. Kapıyı ikinci olarak Jakup Murias, üçüncü olarak da Mauro Wermilt geçti. Fark peloton ile 55 saniye oldu.

Yeşil Mayo da Jasper Philipsen'de maldı

65,3. kilometrede Mosso'nun sponsorluğundaki Sprint prim kapısı gerçekleşti. Daha önce Alpecin Takımı'nın sporcusu Jasper Philipsen Mayo'yu garantilediği için bu geçişin pek fazla önemi kalmadı. Philipsen bu sonuçla üst üste 3. yıl Yeşil Mayo’nun sahibi oldu. Sonuçlar şöyle

1- Jakup Murias (Voster)

2-Mauro Werwilt (Tartelotto)

3- Jay Vine (UAE Emirates)

Üçlü 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü de birlikte kat ederken ortaya mükemmel görüntüler çıktı. Bu arada kaçış grubu ile pelotonun arasındaki zaman farkı 1 dakika 10 saniyeye çıktı. 

Beyaz Mayo Mauro Werwilt'e gitti

Etabın 87.6 kilometresinde Shimano'nun sponsorluğunda Türkiye Güzellikleri için ortaya konan Beyaz Mayo mücadelesi vardı. Üç bisikletçi kapıya birlikte geldi. Vine ve Murias fazla tempo yapmadı ve Mauro Werwilt yaptığı atakla 5 puan alıp Oyola'nın önüne geçti ve Tur'un Beyaz Mayo'suna sahip oldu. Son 30 kilometreye de bu üçlü girdi. Ve Vine son 15 kilometrede yakalandı ve peloton ile birleşti. 

Phılıpsen yine birinci

Son 500 metreye Jasper Philipsen çok iyi yer tutarak girdi ve 50 metredeki atağı ile Tur'un 4. etabını da kazanmış oldu.

Bir turdan daha fazlası

8 Ekim'de Alanya-Antalya etabı ile başlayan 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 24 ülkeden 163 sporcunun katılımıyla start aldı. Bisikletçiler sırasıyla Kemer-Kalkan, Fethiye-Fethiye (Babadağ), Fethiye-Marmaris, Marmaris-Bodrum (Yalıkavak), Bodrum-Selçuk, Selçuk-Manisa- İzmir etaplarından sonra taşıma le İstanbul'a geldi ve buradaki İstanbul-İstanbul etabını tamamlayarak toplam 1.235,1 kilometre pedal basmış oldular. TUR 2023, 190 ülkede yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından izlendi.

16 Eki 2023 - 02:42 - Spor