'Gıda enflasyonu Millî Güvenlik Sorunlarımızdan Biri Hâline Geldi'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. İktidarın ekonomi yönetimini eleştirerek, "ekonomide aldığı tedbirlerin geçiştirici ve günü kurtarmaya yönelik olduğunu" söyleyen Akşener, "Gıda enflasyonu en önemli millî güvenlik sorunlarımızdan biri hâline geldi" dedi. 

Büyütmek için resme tıklayın

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu.  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Gıda enflasyonu en önemli millî güvenlik sorunlarımızdan biri hâline geldi" dedi. 

Akşener, partisinin grup toplantısında, bazı ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı. 

Buna göre Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde Hüseyin Akkoç ve Süleymanpaşa ilçesinde Barış Bilge, Afyonkarahisar'ın Dazkırı ilçesinde Güneş Zengin ve Başmakçı ilçesinde Muhammed Şentürk, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde ise Hakan Peker belediye başkanı adayı gösterilecek. 

Akşener, iktidarın ekonomi yönetimini eleştirerek, "ekonomide aldığı tedbirlerin geçiştirici ve günü kurtarmaya yönelik olduğunu" söyledi. 

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan'ın enflasyonun Mayıs ayına kadar artarak süreceğini ve kalıcı iyileşmenin 2025 yılında hissedileceğine ilişkin sunumunu hatırlatan Akşener, şöyle konuştu:

"İYİ Parti olarak bugüne kadar her fırsatta söyledik: ‘Hayat pahalılığı ile mücadele, sadece Merkez Bankası’nın, faiz politikalarına bırakılamaz.’ dedik. ‘Enflasyonla mücadele ciddiyetle ve çok yönlü ele alınması gereken istikrar isteyen bir iştir.’ dedik. Sadece söylemekle de kalmadık. Bu kürsüye, milletin kürsüsüne defalarca çiftçilerimizi çıkardık. Hem tarımda gelinen korkutucu tabloya hem de iklim krizine dikkat çektik. Peki iktidar ne yaptı? Türk çiftçisinin, arkasında durmak yerine, ithalata yüklenip yabancı ülkelerin çiftçisini ihya etti. İklim kriziyle mücadele için de sadece bakanlığın adını değiştirdi. Ve maalesef, bugün gelinen noktada, yıllardır uygulanan yanlış tarım politikaları sonucunda çiftçimiz artık tarlasını ekmez oldu. Gıda enflasyonu en önemli millî güvenlik sorunlarımızdan biri hâline geldi."

Akşener, "enflasyonla samimi bir mücadele yapılacaksa bunun tarımdan başlaması gerektiğini" ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ayrıca sanayi politikasındaki ithalat bağımlılığını azaltacaksınız ki kur her zıpladığında enflasyon da artmasın. Ticaret politikasında üretim zincirinin tekelleşmesinin önüne geçeceksiniz. Maliye politikasında ise önce kendinizden lüksünüzden tasarruf edeceksiniz. Çünkü saray hayatınızı, lüks ve ihtişam merakınızı sürdürmek için arttırdığınız vergiler hem enflasyonu tırmandırıyor hem de dar ve orta gelirli vatandaşlarımızı her gün daha da fakirleştiriyor. İşte tüm bunları istikrarla yaparsanız enflasyonla mücadelede başarı sağlarsınız. Ama yok sadece Merkez Bankası’nın Sayın Erdoğan’ı giderek kızdıran faiz artışlarına bel bağlarsanız ne enflasyon düşer ne de Merkez Bankası yönetimi 2025’i görebilir. Bizden söylemesi…

En düşük emekli maaşı 13 bin lira olmalı 

Günümüz koşullarına göre 7.500 TL maaş alan bir emeklinin geçinemeyeceğini vurgulayan Akşener; şöyle konuştu:

"Mesela emekli maaşlarını, patates cinsinden ödüyor olsaydık; bugün en düşük emekli maaşının 12.200 lira olması gerekiyordu. Mesela yumurta cinsinden ödüyor olsaydık bugün en düşük emekli maaşının 11.300 lira olması gerekiyordu. Mesela; süt cinsinden ödüyor olsaydık bugün en düşük emekli maaşının 13.500 bin lira olması gerekiyordu. Mesela tavuk eti cinsinden ödüyor olsaydık; bugün, en düşük emekli maaşının 14.200 lira olması gerekiyordu. Mesela margarin cinsinden ödüyor olsaydık; bugün en düşük emekli maaşının 14.400 bin lira olması gerekiyordu. Yani iktidar emekli maaşlarını TÜİK’in, uydurma rakamlarına göre değil de çarşının pazarın, gerçek fiyatlarına göre düzenleseydi; şu anda en düşük emekli maaşının 13 bin lira civarında olması gerekiyordu."

Akşener, emeklilere verileceği açıklanan 5 bin liralık ödemeyi de eleştirerek, "Sadaka mı dağıtıyorsunuz? Kendinize gelin! Emekli maaşlarını, derhâl asgari ücret seviyesine çıkartın" dedi. 

"Haklı mücadeleye kara leke "

Akşener, Hamas-İsrai çatışmasına yönelik şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yıllarca, PKK/YPG terörüyle mücadele etmiş bir ülke olarak biliyoruz ki teröre hiçbir kılıf uydurulamaz. İşte bu yüzden hedefine sivilleri alan, kadın bedeni üzerinden, çirkin ve kirli bir propagandaya dönüşen her türlü saldırı kim tarafından yapılmış olursa olsun; bir insanlık suçudur, bir ahlak suçudur, bir terör suçudur. Gazze’de yaşananlar terördür. Ve Hamas yapmış olduğu bu eylemler ile Filistin halkının haklı mücadelesine kara bir leke sürmüştür.1967 sınırları çerçevesinde bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulma çabaları sürerken bölgenin istikrara kavuşması için dünya kamuoyu destek verirken, bu terör eylemi en büyük zararı Filistin halkına vermiştir. Ve nitekim yıllardır uluslararası hukuku çiğneyen İsrail’i, bugün dünya kamuoyu nazarında mağdur hâline getirmiştir."

Akşener, yaşanan süreçte Türkiye'nin tutumuna da değinere, "Konuyu uluslararası hukuk çerçevesinden değerlendiren ve bölgede barışın tesis edilmesini önceleyen mevcut yaklaşımı destekliyoruz" dedi. 

Dış politikayı milli bir mesele olarak gördüklerini anlatan Akşener, "Bu nedenle geçtiğimiz günlerde, iktidar mensuplarına bir çağrıda bulunduk. Türk devlet geleneğimizin gereğini yerine getirmelerini ve bu doğrultuda ülkemizin, dış politikada alacağı tavır ile ilgili bizleri bilgilendirmelerini istedik" diye konuştu. 

"Tezkereye destek vereceğiz"

Türkiye ve çevresinde türemiş/türetilmiş terör örgütlerinin ortak noktasının Türk düşmanlığı olduğunu ifade eden Akşener, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin millî birliğine ve toprak bütünlüğüne tehdit oluşturan her türlü terör örgütü ile mücadelesi haklıdır ve meşrudur. İsmi, coğrafyası, ambalajı ne kadar değişirse değişsin PKK’nın şubeleri olan YPG/PYD de terör örgütüdür. Biz de Suriye ve Irak’ta bu terör odaklarına karşı yürütülen tüm askerî operasyonlarımızı destekliyoruz. Nitekim dün, grup başkanvekilimizin de açıkladığı üzere önümüzdeki süreçte, Gazi Meclis’imizde görüşülecek olan Irak ve Suriye tezkereleri kapsamında da verdiğimiz bu desteği sürdüreceğiz."

Sınır ötesi operasyonda bir SİHA'nın ABD tarafından düşürülmesine de değinin Akşener, "Asıl sorgulamamız gereken SİHA’mızın ABD üssüne ne kadar yaklaşıp yaklaşmadığı değil, terör örgütünün dibinde ABD üslerinin ne aradığıdır! Bunu sormak zor, bunu sorgulamak zor. Bunu sorduğun, bunu sorguladığın an gereğini yapmak zorundasın. Ciddi bir devlet olarak gereğini yapmak zorundasın" dedi. 

Akşener, sosyal medyada başlayan "Mehmetçik Gazze’ye" söylemlerini de eleştirerek, "Askerliğin 'a'sından haberi olmayan, sürekli kaçan bir güruh ‘Mehmetçik gitsin’ Mehmetçik bu ülkenin varlığını, birliğini, güvenliğini korumak için var" diye konuştu. 

Bu tür tavırları "ucuz kahramanlık" olarak niteleyen Akşener, "bu kişilere, bu güruha karşı tedbir alınması gerektiğini" söyledi. 

11 Eki 2023 - 20:32 - Siyaset