“ABD Uçak Gemisinin İsrail'de Ne İşi Var?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda ABD'nin İsrail'den yana taraf olması ve Uçak Gemisini göndermesine tepki gösterdi. “Ateşe benzin dökmenin, sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmadığını” belirten Erdoğan, “Bölgede gerilimi tırmandıracak, daha fazla kan akmasına yol açacak, sorunları daha derinleştirecek adımdan imtina edilmesi şarttır” diye ekledi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ile Hamas arasındaki çatışma konusunda ABD’ye tepki göstererek, Amerikan uçak gemisinin İsrail’de ne işi olduğunu sordu.

Erdoğan, Ankara’da bulunan Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, “Adil bir barışın kaybedeni olmaz düsturuyla bölgede etkili tüm aktörleri barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi.

“Ateşe benzin dökmenin, sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmadığını” belirten Erdoğan, “Bölgede gerilimi tırmandıracak, daha fazla kan akmasına yol açacak, sorunları daha derinleştirecek adımdan imtina edilmesi şarttır” diye ekledi.

Erdoğan, “Bakın şu an Gazze'ye su, elektrik verilmiyor. Hani insan hakları? Siz İnsan hakları Evrensel Beyannamesinde suyu kesemezsiniz. ABD uçak gemisinin İsrail'de ne işi var? Ne yapmaya geliyor?" diye konuştu.

Suriye'de ABD'nin Türk İHA'sını düşürmesine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'de ABD üssünün ne işi var? Bu üslerde ne yapılıyor?” diye sordu.

Erdoğan, “Ama Türkiye'nin bir İHA'sını ne yazık ki ABD düşürüyor. ABD İHA'mızı düşürürken Türkiye NATO'nun ortağı değil mi? Bunu neyle izah edip değerlendireceğiz? ABD bütün terör örgütlerini yetiştiriyor, silahlandırıyor" dedi.

ABD, Hamas’ın cumartesi sabahı başlattığı saldırıdan sonra destek olmak için İsrail açıklarına Gerald Ford uçak gemisi grubunu göndermiş ve İsrail'e ek teçhizat ve mühimmat vereceğini açıklamıştı.

11 Eki 2023 - 10:23 - Siyaset