Olaf Scholz, Bölge Seçimlerinde Ağır Bir Yenilgiye Uğradı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un merkez sol koalisyonundaki üç parti, bugün muhafazakârların kalesi olan ve aşırı sağın da güçlü bir yükseliş gösterdiği iki büyük bölgedeki seçimlerde ağır bir yenilgiye uğradı. Olaf Scholz'un partisi, tanınmayan bir aday olan Boris Rhein'ın liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) çok gerisinde kaldı.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Almanya / Berlin

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un merkez sol koalisyonundaki üç parti, bugün muhafazakârların kalesi olan ve aşırı sağın da güçlü bir yükseliş gösterdiği iki büyük bölgedeki seçimlerde ağır bir yenilgiye uğradı.

Son tahminlere göre, Scholz'un Sosyal Demokratları (SPD), Yeşiller ve FDP Liberalleri hem Almanya'nın en zengin eyaleti olan Bavyera'da (güney) hem de Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) merkezi Frankfurt'a ev sahipliği yapan Hessen'de (batı) kaybediyor.

FDP için sonuç çok net: Parti, Bavyera Parlamentosunda yer almak için gereken yüzde 5 oy oranına ulaşamadı. FDP, benzer sonucu Hessen'de de alabilir.

Olaf Scholz hükümeti, orta vadede, Avrupa'nın en büyük ekonomisindeki endüstriyel kriz ve göç sorununun yeniden canlanmasına ilişkin kamuoyu endişesinin merkezî bir rol oynadığı bir seçimde cezalandırıldı.

Haftalık Der Spiegel dergisi, oylama sonucunu koalisyon için "felâket" olarak nitelendirdi ve "Destek kaybı o kadar açık ki, hükümet mevcut rotasını yeniden gözden geçirmek zorunda kalacak" diye yazdı.

SPD lideri Lars Klingbeil de aynı görüşte. Yenilgiyi hükümetteki üç partiye Almanların karşı karşıya olduğu sorunlarla "daha hızlı ilgilenmelerini" teşvik edecek bir "sinyal" olarak değerlendirdi.

Beklendiği gibi muhafazakarların açık ara kazandığı bu seçimlerden çıkarılacak bir başka ders de aşırı sağcı AfD partisinin, müreffeh bir Almanya'yı simgeleyen bu iki eyalette ikinci sırada yer alma ihtimalinin yüksek olması!

Süddeutsche Zeitung gazetesi, "AfD'nin artık sadece ülkenin doğusunda güçlü bir parti olduğu söylenemez" diye yazdı ve eski Doğu Almanya'nın genellikle ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerinin yer aldığı bu bölgelerde AfD'nin güçlü olduğunu belirtti.

AfD eş lideri Alice Weidel, sonuçları hükümet için bir "ceza ve değişim için bir oy" olarak yorumladı.

İklim koruma önlemlerini de pahalı ve kısıtlayıcı olmakla eleştiren bu göçmen karşıtı parti, böylece halen oy verme niyetinin yüzde 20-yüzde 22 arasında olduğu ulusal anketlerde sağın arkasındaki yükselişini teyit etti.

Parti, kampanyanın büyük ölçüde Aralık 2021'den bu yana iktidarda olan ve sürekli çekişmelerle boğuşan koalisyona yönelik eleştirilere odaklanmasından faydalandı.

Kamuoyu yoklamalarına göre, 2015'teki gibi yeni bir göç krizi korkusu da son aylarda sığınmacıların gelişindeki artış nedeniyle seçmenlerin endişelerinin başında geliyor.

Hessen'de Sosyal Demokrat listenin başındaki İçişleri Bakanı Nancy Faeser büyük bir gerilemeye tanık oldu: SPD (yüzde 15), AfD'nin (yüzde 18,9) gerisinde kalarak, bölgesel hükümetteki mevcut küçük müttefik Yeşiller ile üçüncü sırayı paylaştı.

Olaf Scholz'un partisi, tanınmayan bir aday olan Boris Rhein'ın liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) çok gerisinde kaldı. CDU, 2018’deki yüzde 27’ye kıyasla bu seçimlerde yüzde 34,2 oy alarak, büyük bir ilerleme gösterdi.

09 Eki 2023 - 08:23 - Siyaset