Cezaevinde Cinayet

Ekvador'da başkan adayı Fernando Villavicencio'yu 9 Ağustos'ta siyasi bir mitingden çıkarken vurarak öldürmekle suçlanan 6 Kolombiyalı cezaevinde öldürüldü.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Ekvator / Quito

Ekvador'da, başkan adayına düzenlenen suikastın 6 şüphelisinin cezaevinde öldürüldüğü açıklandı.

Yetkililer, Ekvador'da Ağustos ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir adaya suikast düzenledikleri iddiasıyla tutuklanan altı Kolombiyalının Cuma günü Guayaquil'deki bir cezaevinde öldürüldüğünü duyurdu, ancak olaya ilişkin ayrıntı verilmedi.

Cezaevi yetkilileri sadece Litoral Cezaevi'nde öldürülen altı mahkûmun "eski başkan adayı Fernando Villavicencio'yu öldürmekle suçlanan" kişiler olduğunu bildirdi. Altı mahkûmun sadeci ilk adları açıklandı.  

Yerel basında, daha önce, cezaevinde "bir olay meydana geldiği" ve altı kişinin öldürüldüğü yönünde haberler yer almıştı.  Litoral Ekvador'un en büyük cezaevi. Son üç yılda ölümle sonuçlanan birçok isyana sahne olması nedeniyle en tehlikeli cezaevlerinden biri kabul ediliyor.

Soruşturmanın soruna yaklaşılmıştı

Cinayetler, savcılığın 9 Ağustos'ta siyasi bir mitingden çıkarken vurularak öldürülen Villavicencio'nun öldürülmesine ilişkin soruşturma aşamasının sonuna yaklaştığı sırada meydana geldi.

59 yaşındaki siyasetçi ve eski gazeteci adaylar önde gelen adaylar arasında görülmüyordu. Ancak oylamaya iki haftadan az bir süre kala güpegündüz işlenen bu suikast Ekvador'u saran suç dalgasının şok edici bir hatırlatıcısı oldu. Ekvador'da faaliyet gösteren çok sayıda uluslararası organize suç grubundan biri olan Meksika'nın Sinaloa uyuşturucu karteline bağlı kişiler tarafından tehdit edildiğini bildirmişti.  Villavicencio, organize suçlar ve hükümet yetkilileri arasındaki bağlantılar konusunda açık sözlüydü.

Florida Uluslararası Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Eduardo Gamarra CBS News'e yaptığı açıklamada açık sözlülüğünün ölümüne yol açmış olabileceğini söyledi. Gamarra, "Ve her zaman söylediği en kötü şöhretli ve öngörülü şeylerden biri, bunun hayatına mal olacağıdır" dedi. 

Ekvador uzun zamandır Güney Amerika'nın en barışçıl ülkelerinden biri olarak biliniyordu. Latin Amerika uzmanı Gamarra, ancak şimdi daha şiddetli, tehlikeli ve ölümcül hale geldiğini söyledi.  Gamarra, ülkedeki dönüşümün 1980'ler ve 1990'larda Kolombiya'da uyuşturucu savaşlarının en yoğun olduğu dönemde gazetecilerin, yargıçların ve hatta bir başkan adayı olan Luis Carlos Galan'ın öldürüldüğü döneme benzediğini söyledi. 

Ülkede şiddet olayları arttı

Tarihsel olarak sakin bir ülke olan Ekvador'da şiddet, uyuşturucu kaçakçılarının Güney Amerika ülkesine akın etmesiyle geçtiğimiz yıl arttı. Bu da uyuşturucu kaçakçılığı, vahşi cinayetler ve çocukların çetelere katılması gibi olaylarda kaygı verici bir artışa neden oldu.

Villavicencio'nun tetikçileri olduğu iddia edilen kişiler olaydan saatler sonra yakalandı ve haklarında önleyici gözaltı kararı verildi. Olaya karıştıklarından şüphelenilen altı kişi daha tutuklandı.

Yetkililer Cuma günü işlenen cinayetlerle ilgili bilgi vermezken, yerel medya ölümlerin, yetkililerin Adolfo Macías liderliğindeki Los Choneros adlı yerel çetenin hakimiyetinde olduğunu söylediği 7 numaralı bölümde meydana geldiğini duyurdu. Villaviciencio seçim kampanyasında Macías'ı doğrudan hayatına yönelik tehditlerin sahibi olarak suçlamıştı. 

Ülke dışında bulunan Devlet Başkanı Guillermo Lasso, sosyal medya platformu X'te yaptığı paylaşımda, acil durumla ilgilenmek üzere Ekvador'a döneceğini yazdı. Lasso, "Ne suç ortaklığı ne de örtbas, gerçek burada bilinecek" dedi.

Ekvador'da 15 Ekim'de yapılacak ikinci tur başkanlık seçimlerinde Ağustos ayındaki oylamayı ilk iki sırada bitiren solcu Luisa González ve bir muz kralının oğlu olan eski milletvekili Daniel Noboa yarışacak.

08 Eki 2023 - 09:42 - 3. Sayfa