Deprem Bölgesinde Çimento Fiyatında Fahiş Artış Var

Ticaret Bakanı Bolat, çimento ve hazır beton sektöründe fahiş fiyat artışlarını gördüklerini belirterek, "Deprem bölgesinde 5 büyük vilayette çok fahiş miktarda fiyatları yükseltme çabaları var. Onları uyarıyoruz, kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. yapılmaz. Acıların ve yıkımların üzerine açgözlülük yapılmaz" dedi.

TRT Haber'e konuk olan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Fiyat Artışmarı konusunda gündemi değerlendirdi.Deprem Felaketi yaşanan illerde Çimeno sektörünü gözetim aldıklarını söyledi.

Çimento ve hazır beton sektöründe fahiş fiyat artışlarını gördüklerini ifade eden Bolat, birkaç hafta önce yoğun bir soruşturma başlattıklarını söyledi. Rekabet kurulunun da  ayrı bir soruşturma başlattığını vurgulayan Bakan Bolat, "Üzülerek ifade ediyorum deprem bölgesinde 5 büyük vilayette çok çok fahiş miktarda fiyatları yükseltme çabaları var. Rekabet edip fiyatları düşüreceklerine tam tersine hareket edip birlikte karar alıp fiyat yükseltme çabalarını görüyoruz. Onları uyarıyoruz, kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Fiyatları düşürteceğiz. Yol yakınken bu haksız ve yanlış uygulamalardan vazgeçsinler. Bunu yanlış yolda olan firmalara söylüyoruz. O bölgenin ayağa kaldırılması için 104 milyar dolarlık bir maliyet var. Her aileden acı kayıplar var. Acıların ve yıkımların üzerine açgözlülük ve tamahkarlıkla para peşinde koşulmaz.  Makul fiyatlara o sektörleri çekeceğiz. Gıda fiyatlarında da anormal fiyat artışlarının önüne geçekleri belirten Bakan Bolat, "Gerekirse üretim sıkıntısı yaşanan ürünlerde ithal yoluna gideceğiz." dedi.

06 Eki 2023 - 13:04 - Ekonomi