Avrupa Siyasi Topluluğu, Azerbaycan Ve Türkiye'siz toplanıyor

İlham Aliyev’in yokluğu ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık sorunları nedeniyle bulunmaması, temel işlevlerinden biri bölgesel gerginliklerin azaltılması için gayrı resmi bir çerçeve sağlamak olan bu forum için bir gerileme anlamına geliyor.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İspanya / Granada

50'ye yakın Avrupalı lider bugün İspanya'nın güneyindeki Granada'da, birlikte ilerleme kararlılıklarını göstermek üzere bir araya geliyor, ancak Azerbaycan Cumhurbaşkanının yokluğu bu toplantının önemini azaltacak gibi görünüyor.

Özellikle Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin varlığıyla güçlü bir sembol olmaya devam edecek olsa da Avrupa Siyasi Topluluğu'nun bu üçüncü zirvesinin aile fotoğrafı umulan ışıltıya sahip olmayacak.

İlham Aliyev’in yokluğu ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık sorunları nedeniyle bulunmaması, temel işlevlerinden biri bölgesel gerginliklerin azaltılması için gayrı resmi bir çerçeve sağlamak olan bu forum için bir gerileme anlamına geliyor.

Azerbaycan güçlerinin operasyonu sonrasında Ermeni nüfusunun neredeyse tamamının “kendi ilan ettiği Dağlık Karabağ Cumhuriyetinden kaçması”, bu toplantının önemli konusu olacaktı.

Ancak zirve arifesinde, Avrupa'nın Ermenistan'a destek açıklamalarından rahatsız olan İlham Aliev, toplantıya katılmayacağını açıkça belirtti.

Bir Azeri yetkili, "Azerbaycan karşıtı atmosferi" kınayarak, ülkesinin bu formatta müzakerelere katılmayı "gerekli" görmediğini söyledi.

Granada'da hazır bulunacak olan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise hayal kırıklığını dile getirdi ve "Yapıcı ve iyimser bir ruh hali içindeydik" dedi.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı da gündemde olacak ve Washington'daki siyasi krizin Amerikan desteğinin devamı konusunda soru işaretleri yarattığı bir dönemde Avrupalı güçler Kiev'e desteklerini teyit etmek isteyecek.

Başkan Joe Biden, dün bu konudaki endişelerini ilk kez dile getirerek Kiev'e yönelik askeri ve mali desteğin "aşırı önemi konusunda büyük bir konuşma" sözü verdi.

Volodimir Zelenskiy, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile Granada'da bir araya gelecek.

Emmanuel Macron'un fikri olan AST’nin amacı Avrupa Birliği'nden çok daha geniş bir grubu bir araya getirmek: 27 üyeli AB’ye ek olarak 20 ülke bu üçüncü zirveye davet edildi.

Bu topluluğun ardında AB'ye doğru radikal biçimde farklı yörüngelere sahip ülkeler var: üyelik için adaylığını ilan etmiş (ve sabırsız) ülkeler, kapının kendilerine uzun bir süre daha kapalı olduğunu bilen ülkeler ve yedi yıl önce AB'den büyük bir gürültüyle ayrılmayı seçen Birleşik Krallık.

Geçici mi kalıcı mı? 

Jacques Delors Enstitüsünden Sébastien Maillard, "Erdoğan'ın üst üste ikinci kez yokluğu, Ankara ile adaylığının dondurulduğu AB dışında bir formatta ilgilenmek üzere tasarlanan AST’yi zayıflatıyor. Türkiye ve Azerbaycan olmadan, Siyasi Topluluk daha katı bir Avrupalı haline geliyor ve birkaç lider dışında daha fazla Putin karşıtı görünüyor. Bu eksikliklerin geçici mi yoksa kesin mi olduğunu göreceğiz" diyor.

Uzun zamandır beklenen Dağlık Karabağ toplantısının gerçekleşmemesi nedeniyle Endülüs'teki toplantı, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın tartışmaların merkezine yerleştirmeyi umduğu göç krizine odaklanabilir.

27 AB üyesi, 2015-2016 mülteci krizi sırasında olduğu gibi, bir AB üyesine kitlesel bir göçmen akını olması durumunda Avrupa'nın vereceği tepkiyi düzenlemek üzere tasarlanmış bir metin üzerinde anlaşmaya vardı.

Ancak İtalya ve Birleşik Krallık, Avrupa göç sisteminde zahmetli bir reform tamamlanıncaya kadar mümkün olduğunca hızlı hareket etmek istiyor.

İngiltere Başbakanı, dün yaptığı açıklamada, "Kıta Avrupası'na yasadışı göç seviyeleri neredeyse son on yılın en yüksek seviyesinde. Binlerce insanın denizde ölmesiyle birlikte bu durum hem ahlâk dışı hem de savunulamaz bir hal almıştır. Avrupa kıyılarına kimin geleceğine suç örgütlerinin karar vermesine izin veremeyiz" dedi.

Downing Street'e göre, Rishi Sunak ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni zirve çerçevesinde bir toplantı yapacak ve bu konuda "ortak eylem" açıklayacak.

05 Eki 2023 - 16:13 - Gündem