Türkiye'den 8 Marka Rus Pazarına Girdi

Türkiye'den NetWork Club, Loft (Colin's), AC&Co, Madame Coco, Oxxo, Mudo, Karaca Home, Kelebek Belarus'tan üç, Avustralya, Kırgızistan, Güney Kore ve Estonya'dan da birer marka Rusya'da mağaza açtı.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Rusya / Moskova

Bu yıl Rus pazarına giren markalardan sekizi Türkiye'den. 

2023'ün başından bu yana Rusya'da 16 yeni yabancı tüketim malı markası pazara giriş yaptı

Danışmanlık şirketi NF Group (eski Knight Frank) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, bu 2019'dan sonra görülen"rekor" sayı. 

RBC'nin haberine göre, ağırlıklı olarak Türk giyim ve ayakkabı satıcıları pazara giriyor ancak yeni markalar toplam satışların yaklaşık yüzde 1'ini oluşturabiliyor.

Türkiye'den gelen yeni markalar şöyle sıralandı: NetWork Club, Loft (Colin's), AC&Co, Madame Coco, Oxxo, Mudo, Karaca Home ve Kelebek.

Türkiye'nin dışında Belarus'tan üç, Avustralya, Kırgızistan, Güney Kore ve Estonya'dan da birer marka Rusya'da mağaza açtı.

Raporda 2019 yılında Rusya'ya 26 yeni yabancı perakende markasının girdiği, ardından sayının her yıl azaldığı vurgulandı: 2020'de 13, 2021'de 15 ve 2022'de ise yalnızca 11 marka.

INFOLine-Analytics genel müdürü Mihail Burmistrov'a göre Lime, Henderson, Gloria Jeans, Ostin gibi Rus markaları ve Melon Fashion Group markaları (Zarina, Befree, Love Republic ve Sela) yabancıların ayrılmasından yararlanıyor.

Rus uzmana göre bu şirketler alışveriş merkezlerindeki en iyi yerleri alırken, bölgeler de dahil olmak üzere mağaza sayısını artırmaya devam ediyor.

Burmistrov "İlaveten uluslararası şirketlerin stoklarını başarıyla satan ve artık paralel ithalat mekanizmasının bir parçası olarak ülkeye tedarik edilen malları vitrine çıkaran Ozon ve Wildberries online satıl platformları da durumdan faydalandı" dedi.

Şubat 2022'de Ukrayna'da askeri operasyon başlamasının ardından, dünyanın önde gelen bazı moda perakendecileri dahil çok sayıda yabancı şirketler Rusya'daki işlerini daralttı. Bunların arasında İspanyol Inditex (Zara, Oysho, Massimo Dutti zincirleri) ve İsveç H&M (H&M, Cos ve Diğer Hikayeler) bulunuyor. Ayrıca lüks markalar Chanel, Dior, Prada, Tiffany, Bvlgari, Fendi, Hugo Boss ve diğer lüks markalar da piyasadan tamamen çekildiğini duyurdu.  (TürkRus)

05 Eki 2023 - 15:59 - Ekonomi