Örümcek Zehri Bilim Adamlarına İlham Verdi

Brezilyalı bilim insanları, sertleşme sorunuyla mücadelede kullanılacak bir jel için on beş santimetre uzunluğunda, sekiz kıllı bacağı olan muz örümceğinin ölümcül zehrinden esinlendi. Uzun süreli sertleşme olarak bilinen priapizm belirtileri gösteren zehrin daha az zehirlisini sentetik olarak üretti.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Brezilya / Belo Horizonte

On beş santimetre uzunluğunda, sekiz kıllı bacağı ve ölümcül zehriyle muz örümceği ilk bakışta insanın en iyi dostu gibi görünmüyor!

Ancak Brezilyalı bilim insanları, sertleşme sorunuyla mücadelede kullanılacak bir jel için sentetik bir molekül geliştirmek üzere örümceğin zehrinden ilham aldılar.

Brezilya’nın güneydoğusundaki Belo Horizonte’deki Ezequiel Dias Vakfında araştırmacı olan Marcia Helena Borges, "Otuz yıl önce muz örümceğinin zehrini incelemek üzere bir araştırma grubu kuruldu (...) çünkü bu örümcek tarafından ısırılan hastalar ağrılı, uzun süreli sertleşme olarak bilinen priapizm belirtileri gösteriyordu" dedi.

Dünyanın en zehirli türlerinden biri olan muz örümceği ( phoneutria nigriventer) Güney Amerika'da yaşıyor ve genellikle muz tarlalarının yakınında bulunduğu için bu isimle anılıyor. Ancak Belo Horizonte'nin başkenti olduğu Brezilya eyaleti Minas Gerais'te hem kırsal hem de kentsel alanlarda bulunabiliyor.

Vakıfta çalışan bir biyolog, bu örümceklerden birini forsepsle nazikçe kavrıyor ve kurbanlarını ısırdığı bir tür kanca olan kıskaçlarını uyararak birkaç damla zehir çıkarıyor.

Zehir örnekleri daha sonra Minas Gerais Federal Üniversitesindeki (UFMG) bir laboratuvara gönderiliyor. 

UFMG araştırmacısı Maria Elena de Lima, “Zehir sadece priapizme neden olan moleküllerin özelliklerini öğrenmek için kullanılıyor. Biz çok daha basit ve daha az toksik olan sentetik bir molekül elde ettik” dedi.

Bu yeni molekülün patenti, sertleşme sorununu gidermek için tasarlanmış bir jel pazarlamayı planlayan ilaç şirketi Biozeus tarafından satın alındı.

Maria Elena de Lima, sertleşme istendiğinde penise sürülen bu tür bir merhem ile etkilerin birkaç dakika içinde hissedilebileceğini söylüyor.

Lima’ya göre, bu araştırma prostat kanseriyle mücadelede de faydalı olabilir, çünkü "birçok erkek kanser durumunda radikal prostatektomi (prostat bezinin alınması) yaptırmayı reddediyor, çünkü bu bezin alınması sertleşme sorunlarına yol açıyor.”

Bu bozukluklar, prostat bezinin alınmasını takiben sertleşmeyi sağlayan sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanıyor.

Maria Elena de Lima, muz örümceğinin zehrinden esinlenen molekül, damarların genişlemesine yardımcı olduğu için sertleşme için gerekli olan nitrik oksit üretimini aktive ettiğini ve sinirler tarafından üretilebildiği gibi jelin etki ettiği diğer hücreler tarafından da üretilebildiğini belirtiyor.

Sağlık yetkilileri tarafından onaylanması için gereken üç aşamalı testin ikincisinin kısa süre içinde başlaması bekleniyor. Test, prostatı alınmış hastalar ve diğer gönüllüler üzerindeki etkileri ölçmeye yarayacak.

Lima, "İnsanlar hayvanları, hatta zehirli olanları bile öldürmememiz gerektiğini anlamalı, çünkü onlar henüz bilinmeyen moleküllerden oluşan bir kütüphane gibidir" dedi
Brezilya
muz örümceği
sertleşme

04 Eki 2023 - 23:53 - Gündem