Venedik'te Facia: 20 Ölü, Nijerya'da Patlama:18 Ölü, Fransa'dan Ermenistan'a Silah Yardımı

İtalya'nın Venedik kenti yakınlarındaki Mestre bölgesinde bir otobüsün üst geçitten düşmesi sonucu en az 20 kişi hayatını kaybetti. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İtalya / Venedik

İtalya'nın Venedik kenti yakınlarında bir otobüsün üst geçitten düşmesi sonucu en az 20 kişi hayatını kaybetti. 

Yerel medya, otobüsün bir bariyeri aşarak, Venedik'e bir köprüyle bağlı olan Mestre bölgesindeki demiryolu raylarına yaklaşık 10 metreden düştüğünü belirtti. Kurtarma ekipleri olay yerine intikal etti. 

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro "büyük bir trajedi" yaşandığını söyledi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Brugnaro, "Kıyamet gibi bir sahne, söyleyecek söz yok" dedi.

Bir Venedik belediye yetkilisi kurbanların arasında iki çocuğun da bulunduğunu söyledi.

Kazanın nedeni henüz bilinmiyor. İtalyan medyasında çıkan haberlerde otobüsün kaza yaptıktan sonra alev aldığı belirtildi.

Başbakan Giorgia Meloni olayın ardından başsağlığı mesajı yayımladı. 


Nijerya'da bir rafineride patlama, 18 ölü

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Nijerya / Lagos


Nijerya'da yasadışı bir rafineride meydana gelen patlamada 18 kişinin öldüğü açıklandı.

Nijerya Güvenlik ve Sivil Savunma Teşkilatı Sözcüsü Olufemi Ayodele, ülkede yasadışı bir petrol rafinerisi tesisinde patlama meydana geldiğini duyurdu.

Punch gazetesinin haberine göre, Ayodele, "Rivers Eyaletindeki yasadışı bir petrol rafinerisi tesisinde meydana gelen patlamada aralarında hamile bir kadının da bulunduğu en az 18 kişi hayatını kaybetti" dedi.

Haberde, yapılan ön incelemelerde patlamanın işleme ekipmanlarının, patlayıcı madde içeren bir tanka çok yakın olması nedeniyle meydana geldiği ifade edildi. Ekipmandaki yanma seviyesinin kritik bir seviyeye ulaştığı ve bunun da patlamayı tetiklediği dile getirildi.

Nijerya’da geçen yıl kaçak çalıştırılan yasadışı bir petrol rafinerisinde meydana gelen patlamada en az 100 kişi yanarak ölmüştü.


Fransa, Ermenistan'a Silah Yardımı Yapacak

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Ermenistan / Erivan

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Fransa'nın Ermenistan'a askerî teçhizat sevkiyatını kabul ettiğini duyurdu. 

Colonna, "Dağlık Karabağ'da kalıcı bir uluslararası varlık için bir çözüm üzerinde çalıştıklarını” söyledi.

Colonna’nın bu açıklaması, Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilim ortamında geldi. 

Colonna, hangi teçhizatın söz konusu olduğunu belirtmedi, ancak Paris'in "her iki tarafın da sorumluluk ruhu içinde ve herhangi bir tırmandırma ruhu olmadan" hareket edeceği konusunda güvence verdi.

Catherine Colonna, "Dağlık Karabağ'da kalıcı bir uluslararası varlık için bir çözüm üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Colonna ayrıca, Avrupa Birliği ve üye ülkelerin Ermenistan'a karşı herhangi bir eylemin "güçlü bir karşılık" doğuracağını ilan etmelerini umuyor.

Bakan, petrol gelirleri ve Türkiye'nin desteğini arkasına alan Azerbaycan'ın "harekete geçmek için silahlanmayı hiçbir zaman bırakmadığını" söyledi.

Bakü, Eylül ayında, Erivan'ın komşusuyla yeni bir savaş çıkmasından korktuğu için yardım etmeyi geri çevirdiği Dağlık Karabağ'daki silahlı Ermeni ayrılıkçılara karşı yıldırım bir zafer kazandı.

SSCB'nin dağılmasının ardından 1990'larda çıkan ilk savaşta galip gelen ve Dağlık Karabağ’ı ele geçiren Ermenistan ve Dağlık Karabağlı Ermeniler, 2020 sonbaharında Azerbaycan ile girdiği ikinci çatışmadan ağır bir yenilgi alarak çıktı. 

Azerbaycan’ın geçen ay 24 saatte tamamladığı anti- terör operasyonu sonunda ayrılıkçı silahlı Ermeni grupları teslim olarak, silah bırakmayı kabul etti. Ayrılıkçı Ermeniler ayrıca, 30 yıl önce ilan ettikleri sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetini de 1 Ocak 2024’ten geçerli olmak üzere feshetti.

Rusya'nın geleneksel müttefiki olan Ermenistan, genellikle Moskova'dan silahlanıyor ve Rus birliklerinin burada bir askeri üssü ve Dağlık Karabağ'da bir barış gücü birliği bulunuyor.

Ancak Moskova ile Erivan arasındaki ilişkiler gerilmiş durumda ve Ermenistan Batı'da kendisine yeni ortaklar arıyor.

05 Eki 2023 - 00:05 - 3. Sayfa