Nobel Tıp Ödülü Katalin Kariko ve Drew Weissman'a

2023 Nobel Tıp Ödülü, Cocid-19'a karşı mRNA aşılarının geliştirilmesini sağlayan keşifleri nedeniyle Macar Katalin Kariko ve Amerikalı Drew Weissman'a verildi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İsveç / Stockholm

2023 Nobel Tıp Ödülü, Cocid-19'a karşı mRNA aşılarının geliştirilmesini sağlayan keşifleri nedeniyle Macar Katalin Kariko ve Amerikalı Drew Weissman'a verildi.

Fizik, Kimya, Edebiyat, Barış ve Ekonomi dallarında da Nobel ödülleri bu ay sahiplerini bulacak.

Ödülü veren kurum, bugün yaptığı açıklamada, “Macaristan ve ABD'den bilim insanları Katalin Kariko ve Drew Weissman'ın, mRNA Covid-19 aşılarının geliştirilmesini sağlayan keşifleri nedeniyle 2023 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülünü kazandıklarını” duyurdu.

Bilim dünyasının en prestijli ödülleri arasında yer alan Nobel ödülünü kazananlar İsveç'in Karolinska Enstitüsü Tıp Üniversitesi Nobel Meclisi tarafından seçiliyor. Kazanan ayrıca 11 milyon İsveç kronu (yaklaşık 1 milyon dolar) para ödülü de alıyor.

Kurumdan yapılan açıklamada, "2023 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü, Covid-19'a karşı etkili mRNA aşılarının geliştirilmesini sağlayan nükleozit baz modifikasyonlarına ilişkin keşifleri nedeniyle Katalin Kariko ve Drew Weissman'a verildi" dendi.

Kariko, 2022 yılına kadar BioNTech'te Kıdemli Başkan Yardımcısı ve RNA Protein Replasmanı Başkanıydı ve o zamandan beri şirketin danışmanı olarak görev yapıyor.

Kariko, aynı zamanda Macaristan'daki Szeged Üniversitesinde profesör ve Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesinde yardımcı profesör olarak görev yapıyor.

Weissman ise Perelman School'da aşı araştırmaları alanında profesördür.

Kariko, daha önce mRNA'nın herhangi bir terapötik kullanımına karşı büyük bir engel olarak görülen, bağışıklık sisteminin laboratuvar yapımı mRNA'ya karşı inflamatuar bir reaksiyon başlatmasını önlemenin bir yolunu buldu.

Kariko, Weissman ile 2005 yılında, mRNA'nın genetik kodunu yazan moleküler harfler olan nükleozitlerde yapılan ayarlamaların mRNA'yı bağışıklık sisteminin radarı altında tutabileceğini gösterdi.

Karolinska Enstitüsü Nobel Kurulu üyesi Rickard Sandberg, "Dolayısıyla bu yılki Nobel Ödülü, mRNA'nın bağışıklık sistemiyle nasıl etkileşime girdiğine dair anlayışımızı temelden değiştiren ve son pandemi sırasında toplum üzerinde büyük bir etkisi olan temel bilim keşiflerini takdir ediyor" dedi.

03 Eki 2023 - 04:51 - Sağlık