İYTE Ekibi TEKNOFEST Yarışması'ndan Üç Ödülle Döndü

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen İzmir ayağında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) öğrencileri ve mezunları büyük bir başarıya imza attı.

TEKNOFEST Girişim Yarışması’nda Çevre, Enerji ve İklim Teknolojileri Ön Kuluçka Kategorisi En İyi Girişim ve Hızlandırma Kategorisi En İyi Girişim Ödülleri ile Deneyap Fikir Maratonu Sürdürülebilir Şehirler Kategorisi üçüncülüğü İYTE öğrencileri ve mezunlarının oldu.

“Ön Kuluçka Kategorisi En İyi Girişim Birincilik Ödülü”ne İYTE Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencisi Ayşe Bıçakçı’nın takımı INOPOLYME layık görülürken, İYTE Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans mezunu Pelin Keleş, yüksek lisans öğrencisi Özgür Enes Taytaş, doktora öğrencisi Gözde Gözel ile mezunları Berat Furkan Sümay ve Furkan Baymış’ın takımı SALTY ENERJİ ise “Hızlandırma Kategorisi En İyi Girişim Ödülü”nün sahibi oldu. Bunun yanı sıra, 913 takım başvurusunun alındığı ve 28 takımın finalist olarak yarıştığı Deneyap Fikir Maratonunda İYTE Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Toprak Göçer “Sürdürülebilir Şehirler Kategorisi”nde üçüncülüğü elde etti.

İYTE öğrencilerinin TEKNOFEST’teki başarısına dair açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Yusuf Baran, TEKNOFEST'in Türkiye’nin kendi öz varlığıyla yüksek teknoloji üretimine büyük katkıda bulunduğunu ifade ederek şunları kaydetti: "Türkiye'nin teknoloji üssü olma hedefiyle çalışan ve stratejisini bu yönde sürdüren bir üniversite olarak odağını teknoloji olarak belirleyen etkinliklere büyük önem veriyoruz. Amacımız Türkiye'nin küresel rekabette lider konuma gelme sürecinde etkin rol oynayacak toplumsal liderler, girişimciler ve bilim insanları yetiştirmek. Ama bizim için en önemlisi kendi istihdamını yaratacak, ithalat-ihracat dengesini ülkemizin lehine çevirecek girişimci mezunlarımızla evrensel düzeyde öneme sahip nihai ürünler üretmek. Ülkemizin Yerli ve Milli Sanayi üretiminde yapılan çalışmaları sergileyen ve bu konuda çalışan araştırmacıları, gençleri motive eden TEKNOFEST'te sevgili öğrencilerimiz ve mezunlarımız üst düzey başarılar elde etti. Her birini yürekten kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ülkemize bölgemize dinamizm kazandıran, büyük teknoloji şirketlerinin genç girişimcilere destek olması için aracılık eden TEKNOFEST’in hayata geçirilmesine katkıda bulunan herkese şahsım ve ülkem adına teşekkürlerimi sunuyorum.”.

03 Eki 2023 - 01:18 - Gündem