İçişleri Bakanlığı'na Canlı Bombalı Saldırı

İçişleri Bakanlığı'na yönelik saldırı girişiminde bulunan iki teröristen biri kendini patlattı, diğeri çatışmada öldü. Olayda 2 polis yaralandı.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

İçişleri Bakanlığı'na saldırı girişiminde bulunan iki teröristten birisi kendini patlattı. Diğer terörist ise çıkan çatışmada etkisiz hale getirildi. 

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, teröristlerden birinin kendini patlaması sırasında çıkan infilak sesi Ankara'nın birçok yerinden duyuldu. 

Teröristlerin hafif ticari araçla bölgeye geldiği, birinin canlı bomba olduğu ve diğerinin de uzun namlulu silah taşıdığı belirtildi. Araçtan inen teröristlerden biri kendini patlatırken, diğeri de çıkan çatışmada etkisiz hale getirildi. 

Çıkan çatışmada iki polis hafif yaralandı.

Yoğun güvenlik önlemleri 

Olaydan sonra saldırı girişiminde bulunan teröristlerin geldiği araç incelemeye alındı. Araçta bulunan şüpheli paketler bomba imha ekipleri tarafından fünyeyle patlatıldı. 

Özel Harekât ekipleri çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı. İçişleri Bakanlığı ile TBMM binası arasında yol ve alt geçit ile buraya çıkan yollar trafiğe kapatıldı. 

TBMM bugün açılıyor

Olayın meydana geldiği yer TBMM yerleşkesinin hemen yanıbaşında bulunuyor. 

TBMM Genel Kurulu, yeni yasama yılının açılış oturumu için saat 14:00'te toplanacak. Ayrıca, saat 13:00'da da yerleşkesindeki anıt önünde tören düzenlenecek. 

Bakan Yerlikaya açıkladı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, olaya ilişkin şunları kaydetti:

"Saat 09.30 sıralarında İçişleri Bakanlığımız Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı eyleminde bulunmuştur.

Teröristlerden biri kendini patlatmış, diğer terörist etkisiz hale getirilmiştir.

01 Eki 2023 - 10:55 - 3. Sayfa