İlk Parti Amerikan Abrams Tankları Ukrayna'ya Ulaştı

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Ukrayna / Kiev Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, bugün Telegram'dan yaptığı açıklamada, Amerikan yapımı Abra...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Ukrayna / Kiev

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, bugün Telegram'dan yaptığı açıklamada, Amerikan yapımı Abrams tanklarının Ukrayna’ya teslim edildiğini duyurdu ve "Abrams tankları zaten Ukrayna'da ve tugaylarımızı takviye etmeye hazırlanıyor" dedi.

Bu tankların Kiev'e teslim edileceği geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden tarafından Zelenskiy'i Beyaz Saray'da kabulü sırasında duyurulmuştu.

Joe Biden, geçen perşembe günü, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgalinin başlamasından bu yana Washington'a ikinci ziyaretini yapan Ukrayna Cumhurbaşkanının huzurunda yaptığı açıklamada "Önümüzdeki hafta ilk Amerikan Abrams tankları Ukrayna'ya teslim edilecek" demişti.

Biden ayrıca, Kiev'e Pentagon tarafından 325 milyon dolar değerinde yeni bir askeri yardım paketini onayladığını açıklamıştı.

ABD, Ukrayna'ya 120 mm seyreltilmiş uranyum mühimmatıyla donatılmış toplam 31 Abrams tankı sözü verdi. Tank zırhını delebilen bu mühimmat, askerler ve halk için toksik riskleri nedeniyle çok tartışmalı bir mühimmat türü!

Ukrayna’ya sevk edilen ilk partideki tank sayısı bilinmemekle birlikte uzmanlar ilk aşamada 10 tank teslim edildiği tahmin ediyor.

26 Eyl 2023 - 01:29 - 3. Sayfa