Sicilya Mafyası Lideri Denaro Hastanede Öldü

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İtalya / Roma 30 yıllık kaçışın ardından 30 Ocak’ta yakalanan Sicilya mafyasının güçlü lideri Matteo Messina Denaro, İt...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İtalya / Roma

30 yıllık kaçışın ardından 30 Ocak’ta yakalanan Sicilya mafyasının güçlü lideri Matteo Messina Denaro, İtalya'nın orta kesimindeki bir hastanede öldü. 

Roma'nın doğusundaki Abruzzo bölgesinde bulunan L'Aquila Belediye Başkanı Pierluigi Biondi, haberi daha önce duyuran ANSA haber ajansına yaptığı açıklamada, mafya babasının "hastalığının kötüleşmesi üzerine" hastanede öldüğünü teyit etti.

Sicilya mafyası Cosa Nostra'nın liderlerinden olan 61 yaşındaki Matteo Messina Denaro, kaçak olduğu dönemde tedavi gördüğü kolon kanserinden muzdaripti. 1993'ten beri aranan Sicilya'nın yaşayan son "capo"su Palermo'da bir kliniğe giderken yakalandı. Bu acımasız katil, 1992 yılında yargıç Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino suikastlarındaki rolü nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tutuklanmasının ardından L'Aquila'daki yüksek güvenlikli bir cezaevine nakledilen Denaro, burada tıbbî tedavi görmeye devam etti. Messina Denaro, ağustos ayında, yerel hastanedeki mahkumlar koğuşuna nakledildi. 

Hafta sonunda, Messina Denaro'nun "geri dönüşü olmayan bir komaya" girdiği haberi basında yer aldı. Haberlere göre, doktorlar Denaro'yu beslemeyi bırakmış, Denaro da tedavisine son verilmesini istemişti.

Messina Denaro tutuklanmasından bu yana verdiği röportajlarda Cosa Nostra üyesi olduğunu bile reddetti. 1993'te ortadan kaybolmasının ardından bazı insanlar onun yurtdışına gittiğini düşündü. Gerçekte ise Sicilya'nın batısındaki memleketi Castelvetrano yakınlarında konforlu bir evde yaşıyordu.

Adanın batısındaki Campobello di Mazara sakinlerine göre, güpegündüz dışarı çıkıp barda kahve içiyor, pizza yiyor ve alışveriş yapıyordu. Sahte evraklarla kendisini doktor olarak tanıtıyordu.

Corriere della Sera gazetesi, babası Don Ciccio'nun yanına, aile mezarlığına gömülmesi için hazırlıkların sürdüğünü bildirdi. Don Ciccio yerel mafyanın başıydı. Kaçarken kalp krizinden öldüğü ve cesedinin cenaze töreni için giydirilerek kırsal alanda terk edildiği söyleniyor.

Temmuz ayında bir İtalyan ağır ceza mahkemesi, 1992 yılında yargıçlar Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino'nun öldürülmesindeki rolü nedeniyle kendisini temyizde ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. 

Böylece, Ekim 2020'de hâlâ firardayken gıyabında verilen karar onaylanmış oldu.

25 Eyl 2023 - 11:09 - 3. Sayfa