İspanya Kadın Millî Takımındaki kriz devam ediyor

İspanya Futbol Federasyonunda (RFEF) geniş kapsamlı yapısal değişiklikler yapılması çağrısında bulunan futbolcular, Jenni Hermoso'yu zorla öptükten sonra Başkan Luis Rubiales'in istifa etmesini ve yöntemlerini eleştirdikleri teknik direktör Jorge Vilda'nın görevden alınmasını yetersiz buldu.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İspanya / Madrid

İspanya’da Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales’in sebep olduğu skandaldan sonra çoğu grevde olan bazı İspanyol kadın millî futbolcular, önceki gün millî takında artık oynamak istemediklerini söylemelerine rağmen dün millî takımın antrenmanına çıktı.

Aralarında 20 Ağustos'ta Dünya Kupası finalinde İngiltere'ye galibiyet golünü atan Real Madrid’in defans oyuncusu Olga Carmona'nın da bulunduğu altı oyuncu, öğle saatlerinde Madrid havaalanı yakınlarındaki bir otelde antrenörleri ve ekibiyle bir araya geldi. Grup, daha sonra, cuma günü İsveç'le yapılacak maçın hazırlıkları için Valencia yakınlarındaki Oliva'ya gitti.

Bu oyunculardan beşi, geçen hafta yayınlanan ve aralarında 23 dünya şampiyonu futbolcudan 21'inin de bulunduğu 39 oyuncunun İspanya hesabına tekrar oynamaları için koşulların uygun olmadığını açıkladıkları bir bildiriye imza atmıştı.

İspanya Futbol Federasyonunda (RFEF) geniş kapsamlı yapısal değişiklikler yapılması çağrısında bulunan futbolcular, Jenni Hermoso'yu zorla öptükten sonra Başkan Luis Rubiales'in istifası etmesini ve yöntemlerini eleştirdikleri teknik direktör Jorge Vilda'nın görevden alınmasını yetersiz buldu.

Hukukun uygulanması

Kaleci Misa Rodriguez, bir gazetecinin takımda olmaktan "mutlu" olup olmadığını sorması üzerine, "hayır" yanıtını vererek forvet oyuncularının karşılaşabilecekleri olası yaptırımlar nedeniyle kendi istekleri dışında takıma geri döndüklerini belirtti.

Barcelona havaalanından takım arkadaşlarına katılan Alexia Putellas da bir gazetecinin oyuncuların nasıl hissettiğini sorması üzerine aynı yanıtı vererek, "Pek iyi değil” dedi.

Cadena Ser radyosuna konuşan Yüksek Spor Konseyi (CSD) Başkanı Victor Francos, "Oyuncular takıma katılmazsa yetkili makamlar yasaları uygulamak zorunda kalacak" uyarısında bulundu.

İspanya'nın 2022 tarihli spor yasası, millî takım davetlerine katılmamanın " çok ciddî" bir suç olarak görüyor. Olası para cezaları 3 bin ile 30 avro arasında değişiyor ve oyuncular lisanslarından beş yıla kadar yoksun kalabiliyor.

CSD Başkanı ve aynı zamanda Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olan Victor Francos'un krizi çözmek için oyuncularla bir araya gelmesi bekleniyor.

Francos, İspanyol devlet televizyonuna verdiği demeçte, "Eğer bir oyuncu kendini rahat hissetmiyorsa (...) en normal şey onun çağrılmaması ve başka birinin çağrılmasıdır" diyerek, ceza olasılığını dışladı. Francos, kadın futbolculara hitaben, “Gelin, taleplerinizi çözmeye çalışalım” dedi.

Yeni antrenör Montse Tomé, millî takımı boykot eden 20 oyuncunun çağrılmayı kabul edeceğine dair güvence verdi. Tomé dün, aday kadroyu açıkladı, ancak Federasyon Başkanı Rubiales’in tacizine maruz kalan Jenni Hermoso'nun kadroda yer almadığı görüldü.

“Onları destekliyoruz…”

İki kez Altın Top ödülünü kazanan Alexia Putellas, X hesabından millî takım oyuncularının kadroya çağrılmak istemediklerini yineledi ve takıma daveti reddetmenin "olası yasal sonuçlarını" değerlendirdiklerini söyledi.

Tomé’nin “kendisini korumak” için aday kadroya çağırmadığı Hermoso, İspanya Futbol Federasyonunu “dünya şampiyonlarını korkutmak ve tehdit etmekle" suçladı. Tomé’nin yorumuna da tepki gösteren takımın 10 numarası Hermoso, "Beni neyden ya da kimden koruyorsunuz?” diye sordu.

İspanya Kültür ve Spor Bakanı Miquel Iceta, "RFEF'in İspanya'yı kadın milli takımından mahrum bırakmaya hakkı yok, hele hele Dünya Kupasını kazandıktan sonra…" dedi ve Federasyonunu "güvenlik, rekabetçilik ve profesyonellik yeri" davet etti.

Dünya şampiyonları İspanyol kadın futbolcular, İsveçli rakiplerinin de desteğini aldı. İsveçli millî futbolcu Filippa Angeldahl, İspanyol oyuncuları kastederek, "Eğer bir şeylerin olması için boykot etmeleri gerektiğini düşünüyorlarsa, o zaman açıkça onları destekliyoruz" dedi.

İsveçli kaleci Hedvig Lindahl, X'te "UEFA ve FIFA'nın baskı yapmak yerine yönettikleri futbolun oyuncularını korumalarını" beklediklerini yazdı.

İspanya, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için eleme turnuvası olan Uluslar Liginde cuma günü İsveç ve 26 Eylül'de İsviçre ile karşılaşacak, ancak Dünya şampiyonlarının bu maçlarda sahada olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

20 Eyl 2023 - 10:49 - Spor