İlk Tahıl Gemileri yeni rotayı kullanarak Ukrayna'ya ulaştı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Ukrayna  Ukrayna liman yetkilileri, iki kargo gemisinin yeni bir rota kullanarak Karadeniz'den geçtikten sonra bir...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Ukrayna 


Ukrayna liman yetkilileri, iki kargo gemisinin yeni bir rota kullanarak Karadeniz'den geçtikten sonra bir Ukrayna limanına vardığını açıkladı. 

Chornomorsk'a ulaşan gemilerin dünya pazarlarına 20,000 ton buğday yüklemesi bekleniyordu.

Yetkililer, Rusya ile gemilerin güvenliğini sağlayan bir anlaşmanın çökmesinden bu yana ilk kez sivil gemilerin bir Ukrayna limanına ulaştığını söylediler.

Daha önce koridor sadece Ukrayna'dan kalkan gemiler tarafından kullanılıyordu.

Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov, Resilient Africa ve Aroyat adlı gemilerin Okyanusya'daki ada ülkesi Palau'nun bayrağını taşıyarak yola çıktığını ve mürettebatlarının Ukrayna, Türkiye, Azerbaycan ve Mısır'dan gelen kişilerden oluştuğunu söyledi.

Ukrayna Tarım Bakanlığı'na göre gemiler buğdayı Mısır ve İsrail'e götürecek.

Rusya'nın Ukrayna limanlarından tahıl ihracatını kolaylaştıran BM destekli bir anlaşmadan vazgeçmesinin ardından Kiev, Karadeniz'in batı kıyılarını kucaklayan deniz koridorunu tek taraflı olarak ilan etti.

Askeri hedef muamelesi 

Moskova, anlaşmanın gıda ve gübre ihracatına izin veren kısımlarının yerine getirilmediğini söyledi ve Batı yaptırımlarının kendi tarımsal ihracatını kısıtladığından şikâyet etti.

O zamandan bu yana Rusya, Ukrayna'ya giden sivil gemilere potansiyel askeri hedef muamelesi yapmakla tehdit ediyor.

Bu hafta başında İngiltere, Rusya'yı geçtiğimiz günlerde Ukrayna'nın Odesa limanında dinlenirken bu tür bir gemiyi birden fazla seyir füzesiyle hedef almakla suçladı.

Ukrayna ayçiçek yağı, arpa, mısır ve buğday gibi ürünlerde dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri.

Rusya Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal ettiğinde donanması ülkenin Karadeniz limanlarını abluka altına alarak ihraç edilmek üzere 20 milyon ton tahılı hapsetti.

Bu durum dünya gıda fiyatlarının yükselmesine neden oldu ve Ukrayna'dan önemli miktarda gıda ithal eden Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde kıtlık tehdidi yarattı.

Aralarında Afganistan, Yemen, Sudan ve Etiyopya'nın da bulunduğu bu ülkelerden bazıları insani yardıma muhtaç durumda.

Moskova, Karadeniz'den geçen gemileri tehdit etmenin yanı sıra Ukrayna'nın liman altyapısını da giderek daha fazla hedef alıyor.

Temmuz ayından bu yana Ukrayna'nın tahıl ihracatının büyük bir kısmının yapıldığı İzmail ve Reni limanlarına defalarca saldırarak operasyonları sekteye uğratmaya çalıştı.

Kiev, Rusya'yı tahıl ihracatına zarar vermek ve küresel gıda güvenliğini baltalamakla suçladı.
Rusya-Ukrayna Savaşı

18 Eyl 2023 - 03:56 - Ekonomi