Büyük 'Amerikan Bully' Köpek Türü Yasaklanıyor

Sunak talimat verdi, İngiltere'de iri ırk Amerikan Bully köpekler yasaklanıyor.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İngiltere / Londra


İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, "Amerikan Bully XL" köpeklerinin ülkede yetiştirilmesinin yıl sonuna kadar yasaklanacağını duyurdu.

Bu karar, Sunak'ın Perşembe günü " bir başka şüpheli XL bully saldırısı" olarak tanımladığı olayın ardından İngiltere'de bir adamın hayatını kaybetmesinin ardından geldi. Bu, bir dizi ölümcül olayın sonuncusuydu.

Sunak, İngiltere, Galler ve İskoçya'da geçerli olan Tehlikeli Köpekler Yasası kapsamında yasaklanabilmesi için son saldırıların arkasındaki cinsin yasal olarak tanımlanması için çalışma talimatı verdiğini söyledi.

Amerikan Bully XL nedir?

BBC'nin haberine görde, XL, dört Amerikan Bully türünün en büyüğü. Diğer türler standart, cep, klasik ve XL.

Bir yetişkini alt edebilecek kadar güçlü olan American bully XL, 60 kg'da daha ağır olabiliyor.

American Bully'lerin 1980'lerin sonunda ABD'de American Pit Bull Terrier ve American Staffordshire Terrier'lerin melezlenmesiyle ortaya çıktığı söylenmektedir.

Daha da kaslı bir köpek yaratmak için başka ırklarla da melezlendi.

ABD'deki United Kennel Club, Amerikan Bully'nin "güçlü görünümüne rağmen" "nazik ve arkadaş canlısı" bir tavırla "mükemmel bir aile köpeği" olduğunu belirtiyor. "Bir miktar köpek saldırganlığı bu ırkın karakteristik özelliğidir" deniliyor ancak "insanlara karşı saldırgan davranışların karakteristik olmadığı" da ifade ediliyor. 

ABD, Amerikan Bully'sini belirli bir cins olarak tanırken, İngiltere'deki başlıca köpek dernekleri bunu kabul etmiyor.  

İngiltere'deki kampanya grubu Bully Watch'a göre, bu cins ülkede ancak "2014 veya 2015 civarında" ortaya çıktı ve sayıları koronavirüs pandemisi sırasında hızla arttı.

İngiltere'de kaç saldırı oldu?

Amerikan Bully'leri İngiltere'de birçok yüksek profilli saldırıya karıştı.

Şüphelenilen en son saldırı İngiltere'nin West Midlands bölgesindeki Walsall'da gerçekleşti. Adamın ölümünün ardından, Sunak bu cinsin yasaklanmasını talep etme kararını açıkladı.

Cumartesi günü Birmingham'da 11 yaşındaki bir kız çocuğu bir Amerikan Bully XL tarafından saldırıya uğradı. Olaya müdahale eden iki erkek de hayvan tarafından ısırıldıktan sonra hastanede tedavi altına alındı.

Nisan ayında 65 yaşındaki bir büyükanne, Liverpool'daki evinde iki Amerikan kabadayısı arasında çıkan kavgayı ayırmaya çalışırken öldürülmüştü. Adli tabip, kadının "feci şekilde yaralanmış" olarak bulunduğunu kaydetti.

Geçen yıl, 17 aylık bir bebek, ailesinin satın almasından bir hafta sonra St Helens'te köpeklerden biri tarafından kendi evinde parçalanarak öldürüldü.

Ve 2021 yılında 10 yaşındaki Jack Lis, Galler'in Caerphilly kentinde bir Amerikan Bully XL tarafından saldırıya uğradıktan sonra ciddi boyun ve kafa yaralanmaları nedeniyle öldü. Annesi Emma Whitfield, köpeklerin yasaklanması için çağrıda bulundu.

Türkiye'de de yasak

American Bully'ler Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde yasadışıdır.

Irk, İrlanda da dahil olmak üzere bazı ülkelerde de kısıtlanmış durumda. Burada herhangi bir Amerikan Bully'sinin ağızlığı takılması ve halka açık yerlerde 2 metreden uzun olmayan bir tasma kullanılması zorunlu.

"Tehlikeli bir şekilde kontrolden çıkmış" her türlü köpeği yasaklayan İngiliz Tehlikeli Köpekler Yasası uyarınca, Pit Bull Terrier, Japon Tosa, Dogo Argentinos ve Fila Brazileiro ile bunların melezleri yasak. 

Polis veya yerel belediye köpek bekçileri, tehlikeli davranmasa ve herhangi bir şikâyette bulunulmamış olsa bile köpeği alıp alıkoyabilir.

Konu mahkemeye intikal ederse, köpeklerinin yasaklı bir tür olmadığını kanıtlamak köpek sahibinin sorumluluğundadır. Bunu kanıtlayamazlarsa ya da suçu kabul ederlerse, para cezası ya da altı aya kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Yasa bu durumda köpeğin de imhasını öngörüyor. 

16 Eyl 2023 - 21:43 - Eğitim