BP'nin CEO'su istifa etti

Bernard Looney, şirket içindeki önceki kişisel ilişkileri konusunda "şeffaf olmadığı" soruşturması karşısında istifa etmek zorunda kaldı. Şirketten yapılan açıklamada, "BP, Bernard Looney'nin derhal geçerli olmak üzere icra kurulu başkanlığından istifa ettiğini şirkete bildirdiğini duyurur. Şirketin CFO'su Murray Auchincloss, geçici olarak CEO olarak görev yapacaktır" denildi.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İngiltere / Londra

BP patronu Bernard Looney, meslektaşlarıyla geçmişteki ilişkileri hakkında yaptığı açıklamalarda "tam şeffaf" olmadığını kabul ettikten sonra derhal geçerli olmak üzere istifa etti.

İrlanda Looney, Şubat 2020'de petrol devinin Üst Yöneticisi (CEO) olarak göreve başlamış ve şirketin yüzyılın ortasına kadar karbon nötr hale geleceği sözünü vermişti.

Şimdi görevinden ayrıldı ve BP'nin finans müdürü Murray Auchincloss geçici olarak görevi devralacak.

BP soruşturma sürecini açıkladı 

BP'den yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

"BP, Bernard Looney'nin derhal geçerli olmak üzere icra kurulu başkanlığından istifa ettiğini şirkete bildirdiğini duyurur. Şirketin CFO'su Murray Auchincloss, geçici olarak CEO olarak görev yapacaktır.

Mayıs 2022'de yönetim kurulu, dış hukuk danışmanının desteğiyle, Looney'nin şirket çalışanlarıyla kişisel ilişkilerine ilişkin davranışlarıyla ilgili iddiaları almış ve incelemiştir. Sözkonusu bilgi anonim bir kaynaktan gelmiştir. Bu inceleme sırasında, Looney, CEO olmadan önce iş arkadaşlarıyla olan az sayıdaki geçmiş ilişkisini açıklamıştır. Şirketin davranış kurallarının ihlal edildiğine dair bir bulguya rastlanmamıştır.

Ancak, yönetim kurulu Looney'den geçmişteki kişisel ilişkilerini ifşa etmesi ve gelecekteki davranışları konusunda güvence istemiş ve kendisine güvence vermiştir.

Yakın zamanda benzer nitelikte başka iddialar da alındı ve şirket derhal dış hukuk müşavirinin desteğiyle soruşturmaya başladı. Bu süreç halen devam etmektedir.

'Şeffaf olmadığın kabul etti'

Looney, şirkete, önceki açıklamalarında tam anlamıyla şeffaf olmadığını kabul ettiğini bildirmiştir. Tüm ilişkilerin ayrıntılarını vermemiştir ve daha eksiksiz bir açıklama yapmakla yükümlü olduğunu kabul etmektedir.

Şirketin güçlü değerleri vardır ve yönetim kurulu şirketteki herkesin bu değerlere uygun davranmasını beklemektedir. Özellikle tüm liderlerden rol model olarak hareket etmeleri ve başkalarının güvenini kazanacak şekilde sağduyulu davranmaları beklenmektedir.

Looney'e yapılacak herhangi bir ücret ödemesine ilişkin olarak henüz bir karar alınmamıştır."

Greenpeace'den övgü almıştı

İrlandalı olan 53 yaşındak Looney, BP'nin 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmayı hedefleyeceğini taahhüt etmişti. Bu İngiltere hükümeti tarafından benimsenen hedefin aynısı.

Şirketin düşük karbonlu projelere yaptığı yatırım miktarını 2030 yılına kadar on kat artırarak yılda yaklaşık beş milyar ABD dolarına çıkaracağını duyurması çevreci grup Greenpeace'in övgüsünü kazandı.

Koronavirüs salgını ve Rusya'nın Ukrayna ile çatışması gibi petrol ve gaz fiyatlarını etkileyen öngörülemeyen dönemlerde de firmanın yönünü bulmasına yardımcı oldu.

13 Eyl 2023 - 01:14 - Ekonomi