Zelenskiy: "Karşı saldırı çok geç başladı. Çok kayıp verdik"

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Ukrayna / Kiev Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Batı’nın kritik silah sistemlerinin sağlanmasındaki gecikmed...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Ukrayna / Kiev

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Batı’nın kritik silah sistemlerinin sağlanmasındaki gecikmeden dolayı Rusya’ya karşı taarruzun geç başlamasından yakındı ve Rus işgalinin yol açtığı yaygın ölüm ve yıkım nedeniyle savaşın "mutlu sonla" bitmeyeceğini söyledi.

CNN muhabiri Ferid Zekeriya’nın sorularını yanıtlayan Zelenskiy, "Hepimiz başarı ve mutlu son istiyoruz" dedi ve zaferin Rus işgalinin sona ermesi anlamına geleceğini, ancak savaşta ölen ya da ağır yaralanan yaklaşık 200 bin Ukraynalıyı geri getirmeyeceğini söyledi. 

İngilizce konuşan Zelenskiy, “Bu karşı saldırı ile ilgili. Bu mutlu sonla biten bir film değil. Mutlu bir sonumuz olmayacak. Çok fazla insan kaybettik. Mutlu son yok. Bunu kabul etmek zorundayız... Zafer mutluluk değildir" dedi.

“Çok bekledik…”

ABD ve NATO'nun desteği için derin şükranlarını ifade eden Zelenskiy, karşı taarruzun ilk aşamalarında, Ukrayna güçlerinin dünyanın en yoğun mayınlı savunmasını aşmaya çalıştığını belirtti. 

Ukrayna lideri, Rusya'nın uzun menzilli tanksavar füzeleriyle donanmış saldırı helikopterlerine karşı hava desteği olmadığı için verdikleri ağır kayıpların, F-16 savaş uçaklarının ve uzun menzilli füzelerin sağlanmasındaki gecikmeden kaynaklandığını bildirdi.

Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Bakın, çok uzun süre bekledik. Bu doğru. Hayır, ortaklarımıza, ABD’ye AB’ye ve diğer ortaklarımıza müteşekkirim. Başkan Biden'a ve Kongre'ye çok müteşekkirim ama anlamalıyız ki çok uzun süre bekledik (…) Ruslara çok zaman verdik. Mayınları yerleştirmeleri için çok zaman verdik. Karşı saldırıdan önce ortaklarımıza, gökyüzünü kontrol etmediğimizi, Rusya'nın gökyüzündeki gücünü nasıl kontrol edeceğimizi ve hatta karşılaştırabileceğimizi bilmeleri ve anlamaları gerektiğini söyledim."

ATACMS

Zelenskiy, Ukrayna'nın, Rusya'nın çok katmanlı savunma hatlarının çok gerisindeki ikmal hatlarını ve birliklerini hedef alabilmesi için sonbaharın başında uzun menzilli ATACMS ya da Ordu Taktik Füze Sistemlerinin alınması konusunda Başkan Joe Biden ile görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

Zelenskiy, "İhtiyacımız olan şey uzun mesafeli silah sistemleri, uzun mesafeli topçu mermileri, sistemleri vs. Herkes ATACMS hakkında konuşuyor. Bu çok önemli" dedi Ukrayna Cumhurbaşkanı, "Başkan Biden ile konuşmayı umuyorum ve konuşacağım (…) Bence o, bu sayfayı ve bu savaşı değiştirebilir. Bunu bir kez HIMARS (Yüksek Hareket Kabiliyetli Topçu Roket Sistemleri) ile yaptı. Bu çok önemliydi” diye ekledi.

12 Eyl 2023 - 09:49 - Gündem