Işınsu Kestelli, OVP İçin Ne Dedi?

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli'nin hükümet tarafından açıklanan Orta Vadeli Program(OVP) için "Bunların tamamı doğru teşhisler ve hedefler. Programa ek olarak tarımsal üretim ve ticaret özelinde de yenilikçi bir programa sektörümüzün ihtiyacı olduğunu ekleyebilirim" dedi. İTB Başkanı Işınsu Kestelli’nin OVP değerlendirmesi şöyle:

Öncelikle yeni Orta Vadeli Programın (OVP) ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Programın uygulanmasında gösterilecek kararlılığın tüm paydaşlar tarafından sahiplenilmesine ve hedeflere ulaşılmasına önemli katkısı olacağını söyleyebiliriz. Seçimden sonra rasyonel politikalara dönüşün ısrarla vurgulanması, mali disiplin yolunda kararlar alınması ve şeffaflık açısından önemli adımlar atılması, bir güven ikliminin oluşması için çok değerli.

Programın 4 temel amacında sanırım toplumun tüm kesimleri olarak hemfikiriz: 

• Makroekonomik ve finansal istikrarın sağlanması,

• Enflasyonun tek haneye düşürülmesi,

• Yatırım, istihdam, üretim, ihracat perspektifinde büyüme ve istihdamın devam ettirilmesi,

• Ve sosyal adalet ve refahın güçlendirilmesi.

Bunların tamamı doğru teşhisler ve hedefler. Programa ek olarak tarımsal üretim ve ticaret özelinde de yenilikçi bir programa sektörümüzün ihtiyacı olduğunu ekleyebilirim. Küresel gelişmelerde düşünüldüğünde 2023 ve 2024 yıllarının zor geçeceğini öngörüyoruz. Programın uygulanmasındaki kararlılık aydınlığa çıkmamız için önemli. Bu kapsamda bizde üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazırız.

İTB Başkanı Işınsu Kestelli

07 Eyl 2023 - 09:30 - Ekonomi