On Günde 40 İlde 203 Orman Yangını Çıktı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son on günde 40 ilde 203 ayrı orman yangını çıktığını bel...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son on günde 40 ilde 203 ayrı orman yangını çıktığını belirterek, orman yangına neden olmanın cezai yaptırım uygulanan bir suç olduğunu belirtti. 

Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Son 10 günde, 40 ilimizde 203 orman yangını meydana geldi. Her orman yangınında sadece ağaçlar yanmıyor, tüm ekosistem de yok oluyor. Bu suça sebep olmayalım, yeşil vatanımızı hep birlikte koruyalım. Orman yangınına sebep olanlar için önemli yaptırımlar olduğunu unutmayalım" dedi. 

Bakan Yumaklı, orman yangınlarına sebep olanlar için öngörülen yaptırımları şöyle sıraladı:

"Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebebiyet verme suçuna, 3 yıldan 10 yıla kadar hapis verilebiliyor.

Kasten orman yakmak suçundan ise 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve 1000 günden 10 bin güne kadar adli para cezası uygulanabiliyor.

Devletin güvenliğine karşı kurulmuş örgüt faaliyeti çerçevesinde ormanları yakma suçuna, müebbet hapis ve 20 bin günden 25 bin güne kadar adli para cezası verilebiliyor.

Ormanda izin verilen yerlerin dışında ateş yakmak, ormanda yaktığı ateşi söndürmeden mahalli terk etmek, ormanlara sönmemiş sigara ve yangına yol açabilecek madde atmak, ormana 4 kilometre mesafede ve Orman Kanunu'nun 31-32. maddeleri kapsamına giren köy hudutları içinde anız ve benzeri bitki örtüsü yakma suçundan ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanabiliyor.

Ölüm veya yaralanma meydana gelmesi halinde bu suçlardan dolayı ayrıca cezalar uygulanıyor."

22 Tem 2023 - 06:16 - 3. Sayfa