Hollanda Güzellik Yarışmasında Bir İlk

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Hollanda / Amsterdam Miss Netherlands güzellik yarışmasını, yarışma tarihinde ilk kez transseksüel bir kadın kazan...

Hollanda Güzellik Yarışmasında Bir İlk
Haber albümü için resme tıklayın

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Hollanda / Amsterdam

Miss Netherlands güzellik yarışmasını, yarışma tarihinde ilk kez transseksüel bir kadın kazandı.

Hollanda Güzellik Yarışmasında Bir İlk

Model Rikkie Valerie Kolle, "güçlü hikayesi" ve "net misyonu" ile jüriyi etkilemesinin ardından Pazar günü 94 yıllık yarışmanın şampiyonu oldu.

Hollanda'nın güneyindeki Breda'dan gelen 22 yaşındaki model, yarışmanın 94 yıllık tarihindeki ilk transseksüel kazanan oldu.

Kolle, şimdi Aralık ayında El Salvador'da yapılacak olan Miss Universe yarışmasına katılacak.

Hollanda Güzellik Yarışmasında Bir İlk

Kolle, 2018'de İspanyol model Angela Ponce'nin ardından yarışmanın ikinci açık transseksüel yarışmacısı olacak.

Kolle, "bir ses ve rol model" olmayı hedeflediğini belirterek, şunları söyledi:

"Yalnız hissetmenin ve sadece olumlu düşüncelerle çevrili olmanın nasıl bir şey olduğunu herkesten daha iyi biliyorum. Ben küçük Rik'ken ve transseksüel olarak ortaya çıktığımda bu herkes için kolay değildi ve ben de bundan acı çektim. Bağlılığım ve gücüm sayesinde toplumda değişim yaratmayı umuyorum." 

Trump yarışmanın haklarını satmıştı

Transseksüel yarışmacılar, 2012 yılından bu yana yarışmaya katılabiliyorlar. Yarışmanın eski sahibi ABD'nin eski Başkanı Donald Trump idi. 

Hollanda Güzellik Yarışmasında Bir İlk

Yarışmanın sahibi artık kendisi de transseksüel olan Taylandlı iş kadını ve reality yıldızı Anne Jakkapong Jakrajutatip.

Şirketi 2022 yılında satın alan Jakrajutatip, "sadece farklı geçmişlerden, kültürlerden ve geleneklerden gelen tutkulu bireylere bir platform sağlama mirasını sürdürme değil, aynı zamanda markayı gelecek nesil için geliştirme" sözü verdi.

10 Tem 2023 - 23:00 - Magazin